Разследват канали за трафик на хора в Дубай след откритата полумъртва украинка



Намерена е на 19 март - захвърлена край път в Дубай с множество травми
Полицията в Украйна започна разследване за трафик на хора след изчезването на 20-годишия модел Мария Ковальчук, която беше открита с тежки наранявания край път в Дубай, предаде bTV.
Всичко започва когато 20-годишната Мария отива на парти в дубайски хотел на 9 март. Това е и моментът, в който се свързва с майка си за последно - в телефонен разговор.
Разказва ѝ, че поканата идва от двама мъже, представили се като „част от модната индустрия“, с които тя смята да прекара вечерта.
Следващите 10 дни обаче е в безизвестност. След като пропуска полета си за Тайланд, близките ѝ започват силно да се тревожат за нея.
Намерена е на 19 март - захвърлена край път в Дубай с множество травми, включително счупен гръбнак и няколко счупени крайника. Без мобилен телефон, без лична карта, окървавена и с почти незабележими жизнени показатели.
След това е транспортирана в болница, където преминава през четири операции. Според майка ѝ - Антоанета Ковальчук, сега се възстановява успешно.
Разследващите от Дубай обявиха, че според тях Мария е получила травмите си, след като е влязла в „ограничена строителна зона“ и е паднала от високо. Близките на модела обаче отказват да приемат тази версия на събитията и настояват за прозрачност по случая.
Последната информация, разпространена на 29 март, е, че Украинската национална полиция започна дело за трафик на хора във връзка с изчезването на Мария. Специализираната следствена група на Лвовската област, откъдето е тя, е започнала разследването. Засега обаче не са посочени конкретни заподозрени.
Майката на Мария отказва да коментира изчезването на дъщеря си докато тече разследването.
Преди две години доклад на Вашингтонския институт за отбрана и сигурност и Центъра за външнополитически въпроси на Ню Йорк предупреди за засилен трафик на украински жени и деца към Обединените арабски емирства вследствие на разселването заради войната с Русия.
В доклада се обяснява и принципът на действие: Тези хора първоначално са подмамени в ОАЕ с фалшиви обещания за добре платена работа, но в крайна сметка стават жертви на сексуална експлоатация или принудителен труд.
По данни на Организацията на обединените нации (ООН) повече от 1,5 милиона бежанци са преминали от Украйна в съседните страни само в първите десет дни от началото на войната. А днес - близо три години по-късно, цифрите продължават да растат.
Докладът от 2022 г. също критикува представянето на Дубай като място на лукс и охолен живот. Един от авторите му, Флориан Шмитц, казва:
„Изключително разочароващо е да виждаме предавания, които възхваляват охолния живот на супербогатите в Дубай, докато градът е изграден на гърба на зле платени и зле третирани работници.“
Властите в ОАЕ категорично отричат твърденията в доклада. Говорител на Националния комитет за борба с трафика на хора заяви, че страната напълно отхвърля обвиненията за трафик на украински жени и деца и нарече доклада „подвеждащ, неточен и фалшив“.
Според официалната позиция на ОАЕ, страната стриктно прилага законите си срещу трафика на хора, които са в съответствие с Протокола от Палермо на ООН (протокол за предотвратяване, противодействие и наказване на трафика на хора, особено на жени и деца - бел.ред.).
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.