Проксима Кентавър B – планетата, най-подобна на нашата 

12 ноември 2024 08:27   1901 прочита


 
 
Учените са открили „втора Земя“, планета, която е най-подобна на нашата, на пет светлинни години от Слънцето, което представлява едно от най-вълнуващите открития в астробиологията в последно време. 

Тази малка планета, наречена Проксима Кентавър B, обикаля около Проксима Кентавър, най-близката звезда до Слънцето, разположена в съзвездието Кентавър. 

Откриването на тази планета представлява ключова стъпка в търсенето на светове, подобни на Земята, тъй като ни показва, че скалисти планети, подобни на Земята, потенциално подходящи за живот, могат да съществуват относително близо до нашата слънчева система. 


Подробности за неговата обитаема зона, размер и възможни условия за живот са дадени в проучвания, публикувани в научните списания Nature и Astronomy & Astrophysics. 

Proxima Centauri B представлява не само завладяващо научно откритие, но и потенциална първа стъпка към намирането на живот извън Слънчевата система. Въпреки че много остава неизвестно, всяко ново познание за тази планета ни доближава до отговора на един от най-големите въпроси: сами ли сме във Вселената? 

Скалиста планета 
Проксима Кентавър B е планета, подобна по размер на Земята, което означава, че е класифицирана като скалиста планета, а не като газов гигант като Юпитер или Сатурн. Масата му се оценява на приблизително 1, 17 пъти по-голяма от тази на Земята, което го прави достатъчно стабилен, за да поддържа твърда повърхност. Най-важното е, че се намира в „обитаемата зона“ на Проксима Кентавър, което означава, че е толкова далеч от своята звезда, че на теория може да има течна вода на повърхността си – ключова предпоставка за живота, какъвто го познаваме. 

Въпреки че се намира в обитаемата зона, условията на тази планета все още са далеч от идеалните. Проксима Кентавър е червено джудже, вид звезда, която излъчва голямо количество ултравиолетова и рентгенова радиация. Такова лъчение може да бъде вредно за живота и като се има предвид, че Проксима Кентавър B орбитира много близо до своята звезда (на разстояние от около 0, 05 AU), излагането на това вредно лъчение е значително. Това може да унищожи атмосферата или водата на планетата, което би направило живота, ако съществуваше, изключително адаптиран към тези условия. 

Потенциал за атмосфера 
Все още не е известно дали Проксима Кентавър B има атмосфера. Ако съществуваше атмосфера, тя би могла да предпази планетата от радиация, позволявайки наличието на вода и потенциален живот. 

Учените използват мощни машини като телескопа James Webb и Extremely Large Telescope (ELT), за да се опитат да разкрият повече информация за състава на атмосферата и наличието на потенциални биосигнали. 

Проксима Кентавър B е открита с помощта на метода "радиална скорост", който открива малки промени в движението на звездата, дължащи се на гравитационното влияние на планетата. Това е важна техника, която често се използва за откриване на екзопланети в нашата галактика. 

Учените работят за разработването на напреднали технологии, които биха могли да позволят изстрелването на нано-сонди, които ще бъдат изпратени в посока на Проксима Кентавър, позволявайки обратна връзка да бъде изпратена обратно на Земята. Подобни начинания, като проекта Breakthrough Starshot, имат за цел да изпратят бързи сонди, които могат да достигнат до съседни звезди в рамките на десетилетия. 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар