Продадоха най-старата еврейска Библия в света за рекордните 38, 1 млн. долара
Еврейска Библия на повече от 1000 години беше продадена за 38, 1 милиона долара в Ню Йорк, съобщава "Франс прес".
Така тя постави рекорд за най-скъп ръкопис, продаван някога на търг.
Ръкописът, наречен Кодекс на Сасун (Codex Sassoon), датира от края на IX - началото на X век и е най-ранната почти пълна еврейска библия, чието съществуване е известно.
Той беше продаден на търг на "Сотбис" след четириминутно наддаване между двама кандидат-купувачи.
Библията е закупена от бившия американски дипломат Алфред Моузес от името на американска организация с нестопанска цел, която ще я дари на Музея на еврейския народ на в Тел Авив, Израел.
"Еврейската Библия е най-влиятелната книга в историята и представлява основата на западната цивилизация. Щастлив съм да знам, че тя принадлежи на еврейския народ", заяви Моузес, посланик при президента Бил Клинтън.
Продажбата надхвърли 30, 8 милиона долара, които основателят на "Майкрософт" Бил Гейтс плати за Лестърския кодекс на Леонардо да Винчи през 1994 г., което го превърна в най-скъпия ръкописен документ, продаван някога на търг.
Най-скъпият исторически документ остава едно от първите печатни издания на Конституцията на САЩ, който "Сотбис" продаде за 43 милиона долара през ноември 2021 г.
Кодексът на Сасун е един от двата ръкописа, съдържащи всички 24 книги от еврейската Библия, оцелели до днес.
Той е значително по-пълен от Кодекса на Алепо и по-стар от Ленинградския кодекс - две други известни ранни еврейски библии.
Ръкописът свързва свитъците от Мъртво море - които датират още от III век пр. н. е. - и съвременната форма на еврейската Библия.
Наречен е на предишния си собственик Дейвид Соломон Сасун (1880-1942), събрал най-значимата частна колекция от древни еврейски текстове в света.
Ръкописът беше продаден на търг за първи път от над 30 години, като стойността му бе предварително оценена на между 30 и 50 милиона долара.
Кодексът на Сасун е представян само веднъж в миналото пред публика - през 1982 г., в Британската библиотека в Лондон, заяви Орит Шахам-Гоувър, главен куратор в Музея на еврейския народ.
Изследвания сочат, че ръкописът е по-стар и по-пълен от този на Алепо, написан в Галилея през X век и донесен в Израел през 50-те години на миналия век, след като е открит в този сирийски град.
Смята се също, че ръкописът предшества Ленинградския кодекс - най-старото оцеляло копие на еврейския библейски текст в неговата цялост, който датира от началото на XI век.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.