Пращаме ембриони в Украйна, връщаме се с бебе
Български семейства наемат сурогатни майки от Украйна. През последните години броят на нашенците, които се възползват от тази услуга, се увеличава. Това разказаха пред „Телеграф“ местни агенции.
„Все повече български двойки търсят нашите услуги. Въпреки това те са по-малко, отколкото клиентите от други европейски страни. Смятаме, че това е свързано с факта, че много българи не знаят за такава възможност като сурогатното майчинство, което е напълно разрешено и законно предоставено в Украйна. Повечето от тях казват, че тази тема все още е табу във вашата страна. В същото време някои от българските ни клиенти след първата програма при нас се върнаха за друго дете и това, разбира се, е добър знак“, разказва Елена Понеделченко, главен координатор на една от агенциите в Киев.
Тя признава, че след началото на военните действия броят на клиентите рязко е намалял. „Логистиката също се усложни, защото в момента няма директни полети до Киев или други украински градове. С оглед на това стартирахме нови видове програми, които позволяват на двойките да не идват в Украйна и да участват в програмата за сурогатно майчинство от разстояние. За целта една двойка може да създаде ембриони в клиника в своята страна и да изпрати ембрионите до нашата клиника в Украйна с помощта на специален куриер“, казва Понеделченко.
Опция
От тази нова оферта могат да се възползват двойките, които искат да използват собствен генетичен материал. Това се оказва определящо както за цената на процедурата, така също за продължителността и евентуалните юридически пречки след завръщането на двойката и бебето у нас. Другият вариант, от който по-често се възползват еднополовите двойки, е сурогатно майчинство с донорски генетичен материал.
В различните клиники цените варират, но пакетът за сурогатно майчинство струва средно между 37 000 и 42 000 щатски долара. Може обаче да стигне и до 70 000 според допълнителните екстри. В цената се включва посрещане, настаняване, храна и заплащане за сурогатна майка (виж карето). „Тази сума е разделена на няколко вноски, които се плащат по време на цялата програма“, обясняват от една от украинските агенции.
Програма
„Ако двойката избере програма за сурогатно майчинство с донора на яйцеклетка, това ще отнеме по-малко време, тъй като клиентите трябва да дойдат в Украйна само за 2 дни, за да изпълнят формалностите и да дадат семенна течност. Разполагаме с голяма база данни за донори на яйцеклетки, така че клиентите могат да изберат донор на яйцеклетки доста лесно и бързо. След като ембрионите са готови, пристъпваме към избор и подготовка на сурогатна майка. Обикновено това отнема до 1,5 месеца. След това идва срокът на бременността. Ако тя се случи от първия опит, бебето може да се роди след по-малко от година, след като двойката се е свързала с нас“, казва Елена Понеделченко.
По думите й след раждането на бебето нещата се уреждат бързо и документално. „Съгласно украинското законодателство в акта за раждане на бебето се записват само имената на предполагаемите родители, сурогатната майка не се споменава. След раждането на бебето двойката получава украинския акт за раждане на бебето с апостил и по този начин той е валиден и в други страни. С него двойката се свързва с българското консулство и получава документ за пътуване, позволяващ на бебето им да пътува до България“, обяснява координаторът от киевската агенция.
Проблеми
След завръщането у нас обаче нещата съвсем не са толкова прости и безпроблемни, категорична е д-р Мария Петрова, адвокат по медицинско право.
„Сурогатното майчинство не е позволено от българското законодателство. А за всичко, което е извършено извън пределите на страната, но е забранено тук, се носи отговорност. В това число и наказателна. В нашето законодателство е посочено, че майка е тази, която е родила детето. В този смисъл една жена, която е използвала сурогат, но декларира, че тя е майка на детето, извършва най-малкото документно престъпление – декларация с невярно съдържание. Хипотезите са много – дали оплождането е извършено с генетичен материал и от двамата в двойката, дали с генетичен и донорски или само с донорски; дали двойката има сключен брак и т.н., но има много фактори и предпоставки, които могат да доведат до правни проблеми“, казва адвокат Петрова. Тя споделя, че е скептична и по отношение на услугата за изпращане на оплодени у нас яйцеклетки в Украйна.
„България е част от ЕС и трябва да следва строги норми за съхраняване и транспортиране на биологичен материал. За да бъде транспортиран такъв до страна, която не е член на Европейския съюз, трябва да бъде придружен със съответните документи. Силно се съмнявам, че това нещо може да бъде направено, без да се извършват документни престъпления“, казва експертът по медицинско право.
Млади жени изкарват по 30 хил. долара
Сурогатните майки получават заплащане, за да износят чуждо дете. В повечето случаи то варира между 20 и 30 хиляди долара. За да бъдат одобрени за сурогат обаче, жените трябва да отговарят на редица условия. Те трябва да са пълнолетни, психически и физически здрави. Различните агенции въвеждат различни възрастови ограничения, като горната граница варира между 35 и 39 г. Общо изискване към кандидатките е да имат поне едно здраво дете.
„Всички сурогатни майки правят нови медицински изследвания и цялостен преглед преди началото на програмата и трябва да бъдат одобрени от лекаря. Списъкът на медицинските изследвания е предвиден в украинското законодателство. Освен това нашата агенция проверява социалния произход на сурогатната майка (начин на живот, криминални досиета, лоши навици и др.)“, казва Елена Понеделченко.
Еднополови двойки ходят в Полша
Еднополови двойки от България пък често пътуват до Полша, Словакия и Чехия, за да се възползват от сурогатно майчинство. Агенции предлагат комплексни програми за такива клиенти, като стандартният пакет е около 54 000 евро, а гарантирана програма, включваща неограничен брой опити до раждане на живо дете – 64 000 евро. Цената включва всички необходими разходи – включително донорски яйцеклетки и средства за раждане в Европа, както и регистрация на необходимата документация за новороденото. Сред останалите дестинации са още Грузия, Кипър, а за по-заможните двойки и САЩ, където сурогатното майчинство е законно в няколко щата. В повечето европейски страни обаче то е забранено, както и у нас.
Най-безопасно е с влак, чака се с автобус
Пътуването до Киев е най-безопасно с влак. За целта обаче е необходимо да се стигне до Полша, откъдето има директни линии през граничните пунктове Краковец и Медика. Влизането на граждани на Европейския съюз в Украйна е напълно безпроблемно. Всички пунктове са отворени с изключение на тези през Молдова, през които се влиза в Приднестровието. Ползването на автобуси не е препоръчително, защото при тях се извършват проверки за взривове и понякога се чака по 8 часа, обясняват пътували по маршрута. Предпочитано е използването на влак от Германия или от Полша.
Все пак немалко българи, решени да стигнат до Киев, тръгват и със собствен транспорт. Организиран превоз има и от Варна, но той е единствено до Одеса. След това отново може да се използва влак. За тези, които предпочитат да са с автомобил, най-бързият достъп е през ГКПП Дуранкулак, минава се цялата румънска част на Добруджа до пункта при Исакча, откъдето с ферибот се преминава на територията на Украйна.
Там отново през Излаил и Одеса се стига до Киев. В тази част на страната няма военни действия, но все пак макар и минимален риск съществува, обясняват пътували по маршрута. Най-опасно е трасето между Одеса и Киев, където в редки случаи, но все пак не е изключение, попадат ракети и други огневи заплахи, идващи от размирните провинции, където се водят военни действия.
Телеграф
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.