Последно сбогом 2014: Известните, които си отидоха през годината
Робин Уилямс
Ген. Войчех Ярузелски - силният човек в комунистическа Полша, който през 1981 г. въвежда извънредно положение в опит да смаже профсъюза "Солидарност" на Лех Валенса, почина на 25 май на 90-годишна възраст в болница във Варшава след инсулт, предаде Труд.
Пийчис Гелдоф - дъщерята на музиканта Боб Гелдоф и покойната тв водеща Пола Йейтс, бе открита мъртва на 7 април в дома си в Кент. Тя бе на 25 години. Оказа се, че причина за смъртта е свръхдоза опиати. Майка й също почина от свръхдоза през 2000 г.
Жан-Клод Дювалие - бивш диктатор в Хаити (1971-1986 г.), почина на 4 октомври от сърдечен удар в дома си в Порт-о-Пренс на 63 години. Той наследява властта от баща си Франсоа Дювалие (Папа Док), преди да бъде свален с бунт през 1986 г. и да замине в 25-годишно изгнание във Франция. Бейби Док се върна в Хаити през 2011 г.
Едуард Амвросиевич Шеварнадзе - бивш президент на Грузия, почина на 7 юли на 86-годишна възраст в дома си край Тбилиси. Като министър на външните работи на СССР той беше един от архитектите на края на Студената война заедно със съветския лидер Михаил Горбачов. Президент на независима Грузия през 1995 г., той подаде оставка през 2003 г. по време на "Революцията на розите".
US актьорът и комедиант Робин Уилямс бе открит мъртъв в дома си на 11 август, той сложи край на живота си на 63 години, като се обеси. През 1998 г. той получи "Оскар" за поддържаща роля във филма "Добрият Уил Хънтинг". Участието във филмите "Добро утро, Виетнам" (1987 г.), "Обществото на мъртвите поети" (1990 г.) и "Мисис Даутфайър" (1993 г.) му донесе световна слава. Уилямс няколко пъти бе споменавал за борбата си да се откаже от алкохола и наркотиците. Преди да се обеси, го мъчила тежка депресия.
Детето звезда на Холивуд Шърли Темпъл почина на 85-годишна възраст на 10 февруари. Тя бе една от най-популярните героини през 30-те години на XX в., пленявайки публиката с удивителния си талант и ангелски къдрици. През 1935 г. - на 6 години, получи младежки "Оскар" и стана най-младата актриса, отличавана от академията. В късните си години се захвана с политика и бе делегат на САЩ в Общото събрание на ООН, отиде посланик в Гана (1974 г.) и в Чехословакия (1989 г.).
Мики Руни (93 г.), детето актьор на Холивуд, което се превърна в звезда - носител на два специални "Оскара", почина на 6 април на 93 години. Филмовата и музикалната му кариера продължи почти до края на живота му. С Джуди Гарланд създава една от митичните двойки в американското кино, играл е и с Елизабет Тейлър и като нея е сключвал 8 пъти брак.
Лорън Бакол - US актриса от златната ера на Холивуд, наричана "Погледът", почина на 12 август на 89 години след 70-годишна кариера Тя беше омъжена за легендата Хъмфри Богарт.
Прочутият италиански диригент Клаудио Абадо почина на 20 януари на 80 години. Той бе музикален директор на Миланската скала, водил е Лондонския симфоничен оркестър от 1979 до 1988 г., 5 години е бил музикален директор и на Виенската опера. След като през 2013 г. бе назначен за пожизнен сенатор в Италия, той даваше възнаграждението си за финансирането на стипендии за млади музиканти.
Аржентинският футболист Алфредо ди Стефано - смятан за един от най-великите футболисти за всички времена, почина на 7 юли на 88 години. Той не игра на световен шампионат, но помогна на Реал Мадрид да спечели 5 пъти Купата на европейските шампиони, като на всеки от финалите между 1956 и 1960 г. вкарваше гол.
Португалският футболист Еузебио да Силва Ферейра почина на 5 януари на 71 години. Роденият в Мозамбик нападател вкара 733 гола в 745 мача. Стана голмайстор на световното през 1966 г. с 9 попадения.
Актьорът Филип Сеймур Хофман бе открит мъртъв на 2 февруари в дома си в Ню Йорк. Той бе на 46 г., когато почина от свръхдоза - смес от наркотици и лекарства. Носител на "Оскар" за най-добър актьор през 2006 г. за ролята си на Труман Капоти.
Легендарният народен певец и борец за човешки права Пит Сийгър почина на 27 януари на 94 години. Той повлия на серия изпълнители, включително Брус Спрингстийн. Пее за работническото движение през 40-те и 50-те, на манифестации за гражданските права и протести срещу войната във Виетнам през 60-те години. Подкрепи протестите "Окупирай Уолстрийт".
Херцогинята на Алба и най-богата жена в Испания почина на 20 ноември на 88 години. Тя бе притежател на най-дългия според Книгата на рекордите "Гинес" списък от благороднически титли. "Краткото" й име е Мария дел Росарио Кайетана Алфонса Виктория Еухения Франсиска Фиц-Джеймс Стюарт и де Силва. Има множество имения, както и картини на Гоя и Веласкес. Състоянието й се оценява от 600 млн. евро до 3,5 млрд. евро.
Експремиерът на Израел Ариел Шарон почина на 11 януари на 85 години след 8 години в кома заради прекаран инсулт. Като войник той има редица отличия от победи, но го обвиняват за клането в Сабра и Шатила в Ливан през 1982 г. Мнозина негови привърженици критикуваха решението му от 2005 г. за изтегляне от ивицата Газа.
Мая Анджелоу - американска поетеса, писателка и активистка, почина на 28 май на 86 години. Тя е най-известна с мемоарите си от 1969 г. "Зная защо пеят затворените птици". През 2010 г. Барак Обама я отличи с Президентски медал на свободата.
Бен Брадли - управляващ редактор на "Вашингтон пост" в периода 1968-1991 г., включващ скандала "Уотъргейт", който свали президента Ричард Никсън през 1974 г., почина на 21 октомври на 93 години. През 2013 г. получи Президентски медал на свободата.
Ричард Атънбъро - британски режисьор и актьор, носител на “Оскар” за най-добър режисьор през 1983 г. за филма "Ганди", почина на 24 август на 90 години.
Трикратният световен шампион от Формула 1 (1959, 1960 и 1966 г.) - австралиецът сър Джак Брабам, почина на 19 май на 88 години. Той остава единственият пилот, проектирал, направил и управлявал болид, с който печели титлата (1966 г.).
Австралийският крикет играч Филип Хюз почина на 27 ноември, два дни след като топка го удари по време на мач в Сидни. Смъртта изпревари с 2 дни 26-ия му рожден ден. Той носеше каска, но топката го удари под лявото му ухо, прекъсвайки артерия.
Южноафриканската писателка Надин Гордимър - носителка на Нобелова награда за литература за 1991 г., почина на 13 юли на 90 години. Тя бе един от най-силните гласове в света срещу апартейда.
Колумбийският писател Габриел Гарсия Маркес, който през 1982 г. получи Нобелова награда за литература, почина на 17 април на 87 години в Мексико. Той е смятан за един от най-големите испаноезични писатели и въплъщава душата на "магическия реализъм". Романът му "Сто години самота" от 1967 г. е продаден в над 30 милиона копия.
Бившата белгийска кралица Фабиола - аристократка от испански произход и ревностна католичка, почина на 5 декември на 86 години. Тя и крал Бодуен нямат деца и след смъртта му през 1993 г., неговият брат Албер Втори поема престола, за да го отстъпи през 2013 г. на сина си Филип. Погребението й на 12 декември събра аристократи, включително монарси, от цял свят.
Пако де Лусия - легендарен испански китарист на осъвременено фламенко, почина на 25 февруари на 66 години от сърдечен удар, докато е на почивка в мексиканския курорт Канкун. Семейството му израства заедно с роми, започва да свири на китара на 5 години.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.