Поглед в бъдещето: Как ще изглежда светът след 45 години?
Икономически експерти и обикновени хора се опитват да предскажат развитието на цивилизацията ни
Представете си как след 45 години вместо с красиви предградия европейските столици са обкръжени от страховити индустриални зони, чиито комини бълват черни пушеци. В процъфтяващи американски градове като Лос Анджелис около лъскавите небостъргачи са изникнали тенекиени гета. В развитите държави работната ръка е мултинационална, а старото поколение местни служители постепенно и неумолимо е измествано от млади имигранти...Представете си, че осигуряващата средни доходи заетост (каквато сега в развития свят преобладава) е изчезнала почти напълно. Останали са само висококвалифицирани професии и зле платени работни места без възможност за развитие. Ако сте се родили през 2014 г., то през 2060-а ще сте или проспериращ 45-годишен адвокат, или мизерстващ 45-годишен сервитьор. И накрая, представете си, че този свят вече реално усеща глобалните изменения в климата, а те не са никак приятни.
Общо взето такова бъдеще вещае докладът на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Тя обединява над 30 развити държави, признаващи принципите на демокрацията и пазарната икономика. В същото време Би Би Си се допита до зрителите си как си представят света в близкото бъдеще и помоли екип от учени да коментират прогнозите им.
Ето какви са основните предсказания на икономическите експерти и обикновените хора:
ИКОНОМИЧЕСКИ ЕКСПЕРТИ
Световният икономически ръст намалява. Той ще съставлява едва две трети от днешното ниво. Сега ръстът се дължи основно на развиващите се страни, които полагат всички усилия да настигнат развитите. А след 50-ина години силиците им ще се изчерпят. Освен това самите развити икономики ще бъдат в застой, защото в дългосрочна перспектива ръстът им ще е не повече от 3%, което е твърде малко, смятат икономическите експерти.
Социално-икономическо неравенство
Масовата автоматизация на производството ще направи излишни средноквалифицираните работници. А това означава, че разликата между високоплатените и нископлатените професии ще се увеличи (според ОИСР с около 30%). Към 2060-а в страни като Швеция социалното неравенство ще стигне такова ниво, каквото е сега в САЩ. В същото време светът ще стане по-производителен заради развитието на информационните технологии. Затова дори при съвсем малък икономически ръст човечеството ще е 4 пъти по-богато от сега. Освен това ще е по-образовано и глобализирано.
Армия от гастарбайтери
За днешните развити държави капитализмът на практика е приключил. При тях расте делът на пенсионерите. За да оцелеят в недалечното икономическо бъдеще, Европа и САЩ трябва да приемат по 50 млн. емигранти, а останалият свят – още 30 млн. В противен случай намаляването на работната ръка и данъчната база ще доведат държавите до банкрут. Главният риск в модела на ОИСР е, че развиващите се страни толкова бързо ще подобрят икономическото си благосъстояние, че трудовата миграция ще изчезне.
Измененията на климата разрушават икономиката
Голям е рискът в първата половина на века крайбрежните територии да пострадат сериозно от покачването на морското равнище. Това важи с особена сила за земеделските площи. Заради пагубните климатични промени световният брутен вътрешен продукт ще намалее с 2,5%. Най-голям срив от 6% ще понесат страните в Югоизточна Азия.
ОБИКНОВЕНИ ХОРА + УЧЕНИ
Ферми в океана
В океана ще работят хиляди ферми, които ще произвеждат продоволствия в невиждани досега размери. В тях ще се отглеждат не само риба, но и водорасли, които ще се използват за получаване на хранителни продукти и биогориво. Морските растения ще са генномодифицирани, за да поглъщат повече азот от атмосферата. Океанските ферми ще освободят до около 70% от сладката вода, която сега човечеството изразходва за селско стопанство.
Свръхинтелигентни и безсмъртни хора
Пряката връзка на мозъка с компютър ще даде на хората безсмъртие в практическия смисъл на тази дума, а генните модификации ще забавят значително стареенето дотогава, докато електронният вечен живот ще стане достъпен масово за населението. Като цяло научни пробиви в генетиката, биотехнологиите и електрониката (в частност при разработките на изкуствен интелект) ще разширят значително границите на човешкия разум.
Контролиране на атмосферното време
Още сега съществуват макар и не съвсем съвършени методи за борба с градушки или за предизвикване на дъжд. Благодарение на задълбоченото изучаване на климата през последните години вече знаем много повече за механизмите, с които да въздействаме на времето. Целенасочените манипулации може да се окажат твърде скъпи за ежедневна употреба и да се използват само при критични обстоятелства.
Антарктида не е защитена територия
Заради изобилните полезни изкопаеми този леден континент ще изгуби статута си на защитена територия. Човечеството ще започне добива на суровини от Антарктида. Вследствие на това континентът ще се превърне в един от най-големите политически проблеми на света.
Овладяване на термоядрения синтез
Термоядрените електростанции, които не замърсяват околната среда с радиоактивни отпадъци, ще се появят към 2050 г. Не може да се предвиди дали ще станат основен източник за енергия на човечеството, тъй като за тази титла се борят и огромните слънчеви колектори.
Говори се само на английски, испански и китайски език
На света ще останат само три езика – английски, испански и китайски. Останалите постепенно ще се превърнат в „мъртви” като латинския. Този процес ще привърши след около стотина години.
Космически асансьори
Космически асансьори ще направят пътуванията извън пределите на Земята достъпни за всички. Първите ще се появят в средата на века. Те ще предлагат много по-евтина алтернатива за изход в околоземна орбита от разпространените сега летателни апарати с ракетни двигатели. Асансьорите ще ускорят усвояването на Космоса и развитието на космическия туризъм./ Блиц/
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.