Почина най-старата американка (115) : Наскоро тя разкри тайната на дълголетието си
Елизабет Франсис почина тази седмица на 115-годишна възраст. Тя беше най-възрастният човек в Съединените щати и третият най-възрастен в света и се наричаше "Кралицата Елизабет от Хюстън".
Медии, политици, приятели и съседи често я посещаваха в дома й в Хюстън, каза нейната племенница и основна болногледачка Етел Харисън. „Тя обичаше хората, харесваше всичко“, каза Етел след смъртта на баба си.
Франсис и нейната сестра Берта Джонсън влязоха в историята като най-старите сестри в света. Берта доживя до 106 години и почина през 2011 г.
Барак и Мишел Обама й изпратиха писмо за 115-ия й рожден ден
Когато Елизабет беше попитана по-рано тази година как се чувства като най-старата жива американка, Франсис каза на KTRK: „Просто ми се живее всеки ден. “
Роден през 1909 г. в енорията Св. Мери в Луизиана, Франсис е станала свидетел на много неща през целия си живот. През живота й се сменят 20 президенти на САЩ и се водят две световни войни. На 115-ия си рожден ден тази година Франсис получи писмо от Барак и Мишел Обама, които я признаха.
„В течение на един век вие създадохте изключителни спомени и вплетохте уникалната си история в американския разказ“, се казва в писмото. „Вие сте част от поколение, което събра състраданието и силата да преведе страната ни през някои от най-големите ни предизвикателства и триумфи, и ние вярваме, че сте изключително горди с това, което сте допринесли за нашата велика нация“, се казва в писмото.
Франсис преживява загуба в началото на живота си, когато майка й умира през 1920 г. След смъртта на майка си е отгледана от леля си. Другите й пет братя и сестри бяха разделени в различни домове. През 1928 г. Франсис ражда Дороти Уилямс, единственото си дете, и я отглежда като самотна майка.
Грижеше се за другите, никога не пушеше и не пиеше алкохол
Тя работела в църква и държала кафене, но прекарвала по-голямата част от живота си у дома. „Баба ми също беше болногледач. Тя се грижеше за своите братя, сестри и баща си. Това беше част от живота й“, каза Етел.
През 1999 г. дойде време близките й да се погрижат за нея. Франсис се премества при дъщеря си и внучката си, когато е на 90 години. Етел си спомня баба си като жизнена и активна жена, дори и на стари години. С трима внуци, четирима правнуци и двама пра-правнуци до 112-годишна възраст Франсис участва във всички семейни дейности.
По-рано Франсис разкри, че никога не е пушила или пила алкохол през живота си и че е яла буквално всичко. Но когато я питаха за тайната на нейното дълголетие, тя винаги я приписваше на Бог.
„Просто благодаря на добрия Господ, че ме задържа тук. „Нямаше причина той да ме вземе“, каза Франсис. Вярата, казва нейната племенница, й е помогнала да преодолее трудни времена. „Тя винаги носеше Библията си със себе си“, добави племенницата й.
Семейството планира да отпразнува живота й в началото на ноември в родната й църква в Хюстън. Въпреки че Франсис надживя повечето си приятели, службата ще бъде пълна с всички, които я обичаха. — Няма да е тъжно. Ще бъде весел празник. Празник на живота“, казва внучката.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.