Плюсове на професионалните бинокли за лов
Мерните прибори са сред най-важните елементи в ловната екипировка. Използването на качествени оптически прибори допринася осезаемо за подобряване на успеваемостта при преследването на дивеч. А трябва да кажем, че уредите в тази категория все пак нямат едни и същи функции, въпреки че някои от тях се припокриват.
И в този ред на мисли да се запитаме - с какво могат да ни бъдат полезни професионалните бинокли за лов? И как трябва да се използват по най-ефективния начин при излет в гората?
Да започнем с това в кои ситуации намира приложение бинокълът в ловното занимание. Ясно е, че това не е прибор като оптическия мерник или бързомерец, при който конкретното оптическо устройство влиза в употреба непосредствено преди извършване на изстрела, когато се прицелим в набелязания обект. Това няма как да се случи при биноклите. Мерните прибори с два окуляра служат за оглед на територията, за набелязване на ареала, към който да бъде насочено вниманието. Това ни дава възможност да преценим разстоянието от целта, да се придвижим към подходящата позиция или да насочим оръжието, ако е в обсега за реалистичен обстрел.
Какво имаме предвид под професионални бинокли?
Най-общо казано, това са високият и средният клас от този вид мерни прибори. Първосигнално групираме оптическите устройства според тяхната цена, въпреки че в случая това до голяма степен е вярно. Това не означава, че най-евтините бинокли за лов нямат поле за приложение, но при тях отсъстват някои важни качества или параметрите осезаемо отстъпват на high-end продуктите. При бюджетните модели ще се натъкнем на компромиси, които да ни изправят пред ситуации уредът да не е достатъчно ефективен или дори да ни развали цялостното ловно преживяване.
Ако смятате, че говорим за увеличението, то не това е най-съществената характеристика, която прави разликата между ниския клас и професионалните бинокли. Стандартно наблюдаваните обекти се уголемяват 8 или 10 пъти. При най-скъпите продукти от категорията ще срещнем и двата варианта, така че това не е решаваща спецификация.
Можем да кажем, че има по-съществена разлика по отношение на призмите, които се използват. При по-достъпните бинокли на практика без изключения се поставят т.нар. поро-призми. Другата разновидност са покривните призми, а тези модели са и по-скъпите. Разликата е в начина на разположение на лещите в корпуса на прибора, като при Porro концепцията, наречена на името на създателя ѝ Игнацио Поро, се поставят под определен ъгъл, докато другите се наричат още прави, което отговаря и на въпроса как са позиционирани. Има и професионални бинокли с поро-призми, но обратното на практика почти не се среща.
Защитата от влага е особено важна
Нека да насочим внимание към някои от най-характерните показатели, които отличават биноклите за лов от високия клас от останалите. Критично по значимост условие е по какъв начин бива предпазена вътрешността на оптическия прибор от външните атмосферни влияния. А сред тях най-осезаемо може да повлияе влагата. Навлизането на вода между лещите на практика прави неизползваем целия уред. Така че за професионалните бинокли е много важно да бъдат водоустойчиви. Такава гаранция при бюджетните модели няма да открием, при тях е ясно дефинирано, че не са защитени от влагата. Подобна защита се постига както чрез херметично уплътняване на вътрешността, така и чрез насищането ѝ с азот. А това на свой ред гарантира, че мерният прибор ще ни служи по най-добрия начин и ще оправдае инвестицията.
Изключителната прецизност към детайла при наблюдаване на далечни обекти
Това, което ни интересува, когато търсим професионален бинокъл, е безупречната видимост. И това означава не само да успяваме да забележим обект на километър или два разстояние, а да получим наистина детайлен образ с максимално добра разделителна способност. За това допринася по-големият диаметър на лещата, а при увеличение 10 пъти може да се покрие зрително поле от 120 м на 1000 дистанция. Високият клас мерни прибори са конструирани така, че да не допускат трептене, което да ни пречи - пример за това е концепцията ErgoBalance при топ продуктите на Zeiss например.
Детайлното предаване на цветовите нюанси също е от ключово значение. Професионалните бинокли на Swarowski внедряват технологични иновации, които позволят да се различат минимални разлики в спектъра на светлината. А това допринася за впечатляващи със своя контраст, яркост и прецизност изображения, които виждаме през окуляра. Естествено, всичко това върви и с възможността за много фино настройване на фокуса, така че да получим най-чистата картина, която можем да си представим.
Не забравяме и покритието на лещите. Все пак, от външната страна те се зацапват, неизбежно е по време на лов. Но при професионалните бинокли покритията на стъклата са такива, че позволяват лесно почистване, а освен това са защитени от надраскване.
Кои са водещите марки при ловните бинокли от високия клас?
Вече споменахме някои от тях, а сме сигурни, че и вие ги знаете. Кой не е чувал за Swarovski или Zeiss? Това са колоси, еталони в цялата оптическа индустрия, не само тази, която произвежда продукти, полезни за лова. Доказан бранд при мерните прибори е и чешката фирма Meopta. Висок клас бинокли създават и някои от оръжейните производители като Blaser, Steiner, Bushnell, Sig Sauer и други.
Цената може да варира значително, като при всички положения е трудно да говорим за професионални бинокли под 400-500 лева, а най-добрите модели от високия клас достигат до 5000, отиват и нагоре. Такава инвестиция трябва да се прави много внимателно, но със сигурност си заслужава за ценителите.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.