Оцелял от Освиенцим: Наричаха ни сапуни!

27 януари 2015 09:56   6321 прочита
Украинецът Игор Малечка, оцелял от Аушвиц, посети години по-късно концлагера на смъртта. СНИМКА: РОЙТЕРС
Украинецът Игор Малечка, оцелял от Аушвиц, посети години по-късно концлагера на смъртта. СНИМКА: РОЙТЕРС


Украинецът Игор Малечка, оцелял от Аушвиц, посети години по-късно концлагера на смъртта. СНИМКА: РОЙТЕРС

На 27 януари преди 70 години съветската армия отваря вратата на най-големия концлагер в Европа – “Аушвиц” край Освиенцим. Над 1,1 милион души загиват в него само в рамките на няколко години. 1 милион от тях са евреи.

По случай 70 години от освобождението си оцелели от Освиенцим разказаха историите си в десетки германски медии. Един от тях е художникът Йехуда Бейкън. Той попада в лагера на 14 години и оживява заедно с други деца, настанени в “детската барака”, пише "24 часа".

“Най-страшното беше, когато осъзнах, че за нас, евреите, този концлагер е повече от смърт. Той беше пълно унищожение. Научих го, когато си измислих една игра и карах другите затворници да ми казват предсмъртните си желания. Неевреите искаха децата им да си спомнят за тях. Евреите знаеха, че след тях няма да има деца. Няма да има нищо. Знаехме, че ни унищожават. Това е повече от смърт”, разказва художникът пред “Зюддойче цайтунг”.

Бейкън обаче споделя и за чисто детския начин, по който той и другите деца са приемали живота си в концлагера. “Подигравахме се на по-старите, че с един крак са в крематориума. А когато

виждахме бял

дим от комина

му, казвахме, че горят дебелите. Такива са децата. Живеят с това, което реално се случва.”

След освобождението през 1945 г. първоначално никой не иска да чува историите им. “Исках да споделя тази огромна болка, която изпитвах. Разказвах как сме гладували в концлагера, а отсреща чувах: какво толкова, и аз гладувах.” В Израел, където емигрира, наричат жертвите на холокоста “парчета сапун”. Винят ги, че не са се противопоставили. За първи път светът се вслушва в оцелелите чак през 1961 г., когато Израел прави процес срещу заловения нацист Айхман. Бейкън също свидетелства. Говори два дни. Свидетелства още веднъж през 1964 г. във Франкфурт на процес срещу 20 нацисти. “Разказах всичко и изведнъж се почувствах напълно изтощен. Наложи се да ме изнесат. В Израел беше по-лесно. Всички в залата бяха евреи, имаше само един нацист в стъклен кафез. Във Франкфурт ми беше много трудно, сякаш попаднах обратно в миналото”, спомня си израелецът.

Днес Полша ще

чества

освобождението

без топполитици

от други страни. Това предизвика минискандал с Москва, тъй като руските власти смятаха, че като освободители им се полага покана. Полша обаче подчерта, че честването ще е с оцелели, а не с политици. Вероятно за решението ѝ е допринесъл и фактът, че след освобождението съветските власти запазват функциите на концлагера. В него загиват и стотици невинни поляци, германци и руснаци.


Още за: оцелял   Освиенцим   сапуни   Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар