Нова ера в света на хирургията: Пациентите ще могат да останат будни по време на бъбречни трансплантации
Тази година се навършват 70 години от първата успешна трансплантация на човешки бъбрек от жив донор.
„Видях всичко“, каза 74-годишният Хари Стакхаус от Илинойс, който беше буден по време на скорошна бъбречна трансплантация, добавяйки, че не е почувствал болка, докато разговаря с лекарите по време на операцията.
Стакхаус беше освободен от болницата само 36 часа след операцията в Northwestern Medicine, която има за цел да извършва трансплантации без обичайната рискова обща анестезия.
Операцията е завършена след час и това е друга подобна операция, ръководена от Сатиш Надиг, директор на Центъра за цялостна трансплантация на Чикагската болнична система.
„Днес сме в повратна точка в трансплантацията и имаме възможността да използваме технологията, която е около нас, за да ни изведе на по-високо ниво и да ни въведе в следващата ера на хирургията“, каза Надиг пред AFP.
Медицинските предимства от използването на спинална анестезия за бъбречна трансплантация – подобно на това, което се прави по време на цезарово сечение – са добре установени.
Общата анестезия изисква интубация, която може да увреди гласните струни, да наруши функцията на червата и да причини „мозъчна мъгла“, която може да продължи, особено при по-възрастни пациенти.
В медицинската литература се споменават малък брой бъбречни трансплантации, при които пациентът е буден, но в някои страни те присъстват от десетилетия, но тази практика никога не е била напълно възприета, съобщава Science alert.
Тази година се навършват 70 години от първата успешна трансплантация на човешки бъбрек от жив донор, посочва Надиг.
„Сега резултатите от бъбречната трансплантация са фантастични и е време да преосмислим парадигмите, към които сме се придържали от години“, добави Надиг.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.