Не е шега: Китайците с парите си напират към България

16 октомври 2013 19:10   2 коментара   25141 прочита


Китай...Китайската стена... Китайски мъдрости...

Китайски ресторант...Китайски фенери...Китайски магазин...

Китайски инвестиции...

Не, не е шега това или шантава игра на асоциации.

Китайците, с техните пари, напират към България!

Фактите говорят красноречиво за това – увеличен внос от Китай към България с 320 % и близо 4 пъти повече китайските инвестиции у нас за 2012 г. спрямо предходната година. Скорошното посещение на министър-председателя Орешарски в Китай не беше изненада, а опит нещата „да се въведат в ред“. Придружаващите го министри, а и самият Орешарски, усмихнати, словоохотливо разказаха за бъдещите планове на двете страни, като очертаха една доста привлекател­на бизнес-перспектива, насочена към китайски инвестиции в инфраструктурни проекти и високи технологии.

Защо китайците идват – това е въпросът!!!

Всъщност те не са тръгнали от вчера, а инвазията им е започнала бавно и полека от 2011 г. Китайците са познати у нас с емблематичните си инвестиции във възобновяеми енергийни източници, както и в завод за автомобили в един не много голям български град. Всъщност може ли град, който не е голям, да произведе нещо, каквото и да е, с иметo „Grеat (Wall)”!? Не, нали? Но е факт! Още повече, че в очертанията на Европейския съюз това е първият завод за автомобили „Great Wall”.

Успешно е и начинанието със земеделски бизнес в Северозападна България. Всъщност стана ясно, че Орешарски и китайският му колега са подписали официален документ за износ именно на продукцията, резултат от този земеделски бизнес.

Много скоро след приключването на срещата на високо ниво БТПП и Китайската търговска камара за внос и износ на лекарства и продукти за здравето заедно с посолството на Китай в София организираха Бизнес форум на тема „България – Китай: търговия и сътрудничество в областта на фармацевтичните и медицински изделия”.

В битката за печелене на китайска популярност в България се „хвърля“ и Българо-китайската търговско-промишлена камара (БКТПК), която заедно с „CEO CLUB BULGARIA” представя списание „Обектив Китай“. То се издава от Вестникарска група България и българската редакция на Радио Китай за чужбина и е първото списание с информация за Китай у нас. И това ако не е силно рамо?

Кризата в Европа, огромната безработицата, евтината земя и „освободените пазари“ са част от причините китайците да настъпват към нас.

За своите бизнес дейности у нас китайците използват финансиране от свои банки. От своя страна повечето наши банки предлагат вече разплащане в китайска валута.

По всичко личи, че за китайците е важно и да ги опознаем – тях, културата им, бизнес начинанията им, езика им. Така по-добре ще се впишат.

Още от 2005 г. съществува българо-китайско начинание в тази посока, а именно - Института „Конфуций” в София, чиято дейност е насочена към разпространяване на китайския език и култура и разгръщане на международния обмен и сътрудничеството.

Може би много скоро китайският език няма да бъде разглеждан като „рядък“ от преводаческите агенции.

Индикациите за това са вече на лице – Едуард Вик (Цъкни тук!), главен изпълнителен директор на международна компания за преводи EVS Translations: „През последните две години наблюдаваме завиден ръст на поръчките за бизнес преводи от и на китайски език”.

Дали ще се изправим пред близка реалност, в която преобладаващият профил на бизнес инвеститора у нас ще е по-скоро с нисък ръст, жълта кожа и дръпнати очи?

Десислава Николова

2 коментара
17 Октомври 2013 02:00 | вярно
Оценка:
6
 (
6
 гласа)

Китайците са в България от 25 г. със конрабандни и фалшиви стоки, като ярък пример за това е пазара ИЛИЯНЦИ . По интересно е кой ги прикрива ??


17 Октомври 2013 23:16 | 柏慧
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Да, ама не позна!
Повече от 75% е родно производство- менте на ментето :))))




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар