Най-странните данъци в света: от пускане на водата в тоалетната до данък върху боровинките и имената на бебетата 

08 юли 2024 07:28   2489 прочита


 
 
Данъците са неизбежна, макар и донякъде нежелана, част от живота ни. Някои от най-често срещаните данъци включват данък върху дохода, данък върху дивидентите, данък върху собствеността и данък върху продажбите, между другото. 

Някои страни начисляват данъци и върху неща като наследство, дългосрочни и краткосрочни капиталови печалби, както и акцизи и застрахователни премии, пише Euronews. 


Но бихте ли платили данък за нездравословна храна? Какво ще кажете за данъка върху името на бебето? Или данък върху това колко пъти пускаш водата в тоалетната? Тези и няколко други странни данъци може да ви накарат да спрете и да се зачудите – реално ли е това? И това е. 

Това са някои от най-странните данъци в света: 

Данък боровинки 

Данък боровинки се плаща в американския щат Мейн, известен с боровинките. В резултат на високото производство щатът Мейн въведе данък върху боровинките, който в момента се таксува от три цента на килограм диви боровинки. Това се прави главно, за да се предотврати прекомерното събиране на плодове, което би било вредно за икономиката на страната. Този данък се поделя между преработвателя и овощаря. 

Въпреки това Комисията за диви боровинки в Мейн наскоро се отказа от това. Мотивите цитират нарастващите лихвени проценти, разходите за труд и инфлацията, всички от които изяждат маржовете на печалбата на боровинките. По същия начин, изменението на климата, нестабилността на цените и повишената конкуренция също са повод за безпокойство. 

Комисията поиска временно едногодишно прекъсване на данъка върху боровинките, за да изправи индустрията на крака. 

Данък върху роботите 

Данъкът върху роботите е южнокорейски данък, който е в сила от 2017 г. Той на практика намали данъчните стимули за инвестиции в роботиката, за да се опита да забави загубата на работни места, причинена от роботите в индустрията. Тези загуби на работни места са вредни не само за работниците и техните семейства, но и за правителството като цяло, намалявайки данъчните приходи, защото, разбира се, роботите не плащат данъци. 

Адам Пенингтън, адвокат по трудово правоотношение в адвокатска кантора Stevensons, каза на своя уебсайт: 

„От гледна точка на работодателя замяната на хората с роботи на работното място има редица значителни предимства. Роботът няма да заведе дело за несправедливо уволнение или дискриминация, нито ще изисква от счетоводителите да изчисляват специални данъчни облекчения и месечни заплати. Един робот би могъл да позволи на бизнеса да генерира много повече приходи, без да се налага да се тревожи за регулации и защити, които биха предотвратили завеждането на съдебни дела срещу него“, написа той и продължи: 

„Страхувам се, че в недалечното бъдеще по-малко квалифицираните работници ще бъдат изправени пред по-голямата част от съкращенията, тъй като техните работни места се поемат от роботи, докато работници с по-високи квалификации, умения и опит също е вероятно да бъдат съкратени. “ 

Данък върху оригването на кравите 

Данъкът върху оригването на кравите беше краткотраен в Нова Зеландия, първоначално предложен от бившия премиер Джасинда Ардърн. Това се предлага главно за намаляване на емисиите на парникови газове, като метан, в които селскостопанската индустрия обикновено играе значителна роля. 

Последваха обаче остри критики, тъй като новозеландските фермери вече бяха значително по-ефективни в тази област от колегите си в повечето други страни. Критиците също изтъкнаха, че налагането на повече данъци върху емисиите на фермерите, без ясен план или ефективни инструменти за намаляването им, вероятно ще доведе до загуба на работни места, по-високи цени на храните и по-ниски приходи от износ. 

Това доведе до наскоро Нова Зеландия премахване на данъка върху оригването на кравите, като министърът на земеделието Тод Маклей каза: 

„Правителството се ангажира да изпълни ангажиментите си във връзка с изменението на климата без затваряне на ферми. “ Няма смисъл да изпращаме тези работни места и продукция в чужбина, докато страните с по-ниски въглеродни емисии произвеждат храната, от която светът се нуждае. " 

„Ето защо ние сме фокусирани върху намирането на практически инструменти и технологии за нашите фермери, за да намалят емисиите си по начин, който няма да намали производството или износа“, каза той. 

Данък върху картофения чипс 

Унгарският данък върху продуктите за обществено здраве, разговорно известен като данък върху картофения чипс, е данък върху различни нездравословни храни с високо съдържание на сол, захар и други съставки, които обикновено се считат за нездравословни. Това беше въведено, за да насърчи населението да прави по-здравословен избор, както и да намали затлъстяването сред тийнейджърите. 

Въведен през 2011 г., той идва под формата на 4 процента акциз върху пакетирани храни и напитки, включително сладкиши, подправки, безалкохолни напитки, чипс и плодови конфитюри. 

Други страни, като Мексико, също имат данък върху нездравословната храна, в този случай данък от 8 процента, който беше въведен през 2013 г. върху продукти, включително бонбони, преработени зърнени храни, ядково масло и закуски, всички класифицирани като несъществени.. 

Индия също има данък върху мазнините в някои щати, който се прехвърля върху храни като хамбургери и пици. 

Изследователят на хранителната политика в Университета на Северна Каролина Бари Попкин каза, както съобщава Vox: 

„Може да харчим 5 до 7 процента от бюджета си за храна за сладки напитки, но харчим още 15 до 20 процента за нездравословна храна. Ако вземем страна като Съединените щати, 33 до 57 процента от калориите, които подрастващите получават, са от нездравословна храна. " 

Данък върху името на бебето 

Шведският данък върху бебешките имена е данък върху необичайни бебешки имена, особено тези, които са значително по-трудни за произнасяне. 

За тези имена родителите трябва да платят около 770 долара (717 евро). Някои имена като „Аллах“ и „Икеа“ са напълно забранени, докато други леко необичайни имена като „Лего“ и „Гугъл“ все още се приемат. Имена като Veranda, Metallica и Superman не са разрешени. 

А шведските бебешки мини трябва да бъдат одобрени от данъчната агенция на страната, преди детето да навърши петия си рожден ден. 

Няколко други държави също имат ограничения за имената на бебета, като Япония и Франция имат закони срещу неудобни или унизителни имена, докато Нова Зеландия забранява използването на каквито и да било официални титли като имена. 

Такса за пускане на водата в тоалетната 

Данъкът върху тоалетните е данък, наложен от американския щат Мериленд върху броя пъти, когато жителите пускат водата в тоалетните си, а парите, събрани от наредбата, отиват за възстановяване на залива Чесапийк, който беше силно засегнат от растежа на колонии от водорасли които живеят изключително от фосфор и азот. Размерът на данъка, който беше приложен през 2004 г., първоначално беше 30 долара, но през 2012 г. беше удвоен, пише Journal. 

Превод 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар