Мъск лети за Марс през 2026 година
Премахването на Националния космически съвет и назначаването на сътрудник на Мъск за ръководител на НАСА проправя пътя за амбициозни планове за кацане на червената планета до 2026 г.
„Можете ли да си представите колко невероятно ще бъде, когато американски астронавти поставят флаг на друга планета за първи път? “ Колко вдъхновяващо ще бъде това?, еуфорично извика и жестикулира Илон Мъск по време на речта си след встъпването в длъжност на новия американски президент.
А именно Илон Мъск, уникален предприемач и най-богатият човек в света, придоби допълнително, този път политическо влияние, след като Доналд Тръмп бе преизбран в Белия дом с негова подкрепа. Въпреки че създаването на новия отдел за ефективност (DODGE), който Мъск ще съпредседателства, среща бюрократични пречки, се очаква да заработи по един или друг начин, но "DODGE" не е основната цел на Мъск, а само средство за постигане на мечтата му.
И за да сбъдне мечтата си, както съобщава "Ройтерс", администрацията на Тръмп прави всичко възможно. Като за начало Ройтерс съобщава, цитирайки три надеждни източника, че Националният космически съвет към Белия дом, консултативен кабинет, който лобистите на SpaceX се опитват да премахнат, може да бъде разпуснат. Това със сигурност работи в полза на Илон Мъск и го поставя в епицентъра на силата на космическите планове на САЩ, смятат анализатори.
Съветниците на Доналд Тръмп и главният лобист на SpaceX, Мат Дън, казаха, че смятат, че космическият съвет е „загуба на време“. Това породи съмнения относно бъдещето на съвета, тъй като също така не е ясно дали вицепрезидентът Дж. Ванс ще поеме ръководството му. Това изисква законът.
Уебсайтът на Белия дом, посветен на Съвета по космоса, не беше достъпен във вторник, показвайки само съобщение „404 страница не е намерена“. Все още не е взето официално решение за съдбата на Съвета, съобщава Ройтерс, позовавайки се на два източника.
По време на администрацията на Джо Байдън Съветът по космоса беше запазен и провеждаше годишни публични сесии, фокусирани върху изграждането на международни съюзи и космически правила. През 2023 г. съветът предложи въвеждането на институцията за „одобрение на мисията“, която би увеличила контрола на правителството на САЩ върху корпоративните дейности в космоса, на което частната космическа индустрия реагира с неодобрение.
Въпреки че администрацията на Тръмп съживи съвета през 2017 г., след като беше разпуснат през 1993 г. с цел изграждане на американски космически сили и връщане на хората на Луната, сега изглежда, че е изоставен. Това едновременно би изпълнило предизборно обещание за намаляване на федералната бюрокрация, задача, която по същество е поверена на правителствения екип на Мъск за ефективност, като същевременно ще спомогне за ускоряване на личните му цели и мечти.
Илон Мъск, изпълнителният директор на "SpaceX", между другото, похарчи четвърт милиард долара, за да помогне на Тръмп да се върне в Белия дом. Близките му отношения с Тръмп доведоха до обещанието на президента да изпрати мисии до Марс по време на втория си мандат. Джаред Айзъкман, дългогодишният сътрудник на Мъск и клиент на SpaceX, беше назначен за шеф на НАСА. Тръмп присъства на тестовото изстрелване на Starship на SpaceX в Тексас миналия ноември, мисия, която може да играе ключова роля в бъдещи пътувания до Марс.
Голямата мечта на Илон Мъск е да постигне мисията да премести човечеството на Марс. При встъпването в длъжност на Тръмп той изнесе пламенна реч: „Можете ли да си представите колко удивително ще бъде, когато американски астронавти поставят знаме на друга планета за първи път? “ Колко вдъхновяващо ще бъде това?
Платформата на Републиканската партия подчертава космоса като ключова индустрия, в която Америка трябва да играе водеща роля. В документа се посочва, че Америка ще изпрати астронавти „обратно на Луната и на Марс“. По време на предизборната кампания Тръмп изрази ентусиазъм относно космическите планове на Мъск: „Илън, построй тези космически кораби, защото искаме да стигнем до Марс до края на моя мандат. "
Следващият благоприятен преходен период между Земята и Марс е 2026 г., което означава, че безпилотна мисия до Марс може да бъде извършена преди края на втория мандат на Тръмп. Мъск обяви: „Първият космически кораб до Марс ще бъде изстрелян след 2 години... Ако тези кацания вървят добре, първите пилотирани полети до Марс може да са след 4 години. “
Спазването на тези срокове може да изисква, в допълнение към закриването на Националния съвет за премахване на бариерите, промени във Федералната авиационна администрация (FAA), която регулира търговските изстрелвания в САЩ, тъй като SpaceX е въвлечена във все по-остър обществен конфликт с FAA, " обвинявайки ги за неспособността им да се справят с темпото на търговските иновации.
Как ще завърши космическото приключение на Мъск и дали той някога ще кацне на Марс, предстои да видим. Като се имат предвид неоспоримите иновации, които вече е постигнал, дори закоравелите критици му дават значителни предимства, като същевременно поставят под въпрос неговата самоналожена времева линия.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.