Мрачни снимки на умиращо село: Останаха само те, повече са от живите – малка общност с тъжна история 

29 март 2025 08:44   5117 прочита


 
 
Деца седят на училищни бюра, група възрастни хора се наслаждават на разговор, докато чакат автобус, а тийнейджър се обляга на купчина дърва. Гледайки ги от разстояние, може да си помислите, че наблюдавате живота на обикновените жители на японска провинция. Както се оказва, никой от хората не е истински. 

Една от най-тъмните туристически атракции несъмнено е японското село Нагоро, разположено дълбоко в долините на префектура Токушима на пустия остров Шикоку. Нагор и околните райони бяха оживени - докато фабриката, в която работеха повечето жители, затвори. Тогава хората започнаха масово да напускат, а селото запустя. 

Кукли вместо хора 
Когато населението започва да намалява, една жителка, 65-годишната Аяно Цукими, започва да прави свои собствени парцалени кукли. Размерът им беше пропорционален на външния вид на човека. Отначало се говореше, че тяхната функция е да плашат гарваните от зеленчуковата градина. В действителност обаче куклите започнаха да заместват хора, които са напуснали или са починали. 


 

Ayano Tsukimi не използва готови шаблони. Всяка кукла е ръчно ушита от материали, избрани от самата художничка. Той ги създава с голяма прецизност и внимание към детайла, включително външния вид на лицата, които в някои случаи могат да изразяват различни емоции. Интересното е, че куклите са облечени в дрехи, оставени от починалите жители. Това внимание към детайла прави куклите в известен смисъл „живи“ в очите на посетителите на селото. 

С течение на времето манията на местното население по куклите станала толкова голяма, че те били поставени буквално навсякъде. Посочва се, че в момента селото е изкуствено населено с около 400 кукли, а в него живеят само дузина живи хора. Всяка парцалена кукла има име, възраст, личност и собствена история. Жителите и минувачите се отнасят с най-голямо уважение към изкуствените герои. 


Поради обезлюдяването училището в Нагар трябваше да затвори през 2012 г., след като последните двама ученика завършиха. В селото няма деца. Останаха само старците, които се чувстваха комфортно в присъствието на куклите. Медиите съобщават, че последното дете е родено там преди около 23 години. Класните стаи обаче не са празни. Те са пълни с дузина кукли, които приличат на ученици, които, седнали на чиновете си, гледат учителя. 

 

Вглеждайки се в мистериозното село, може да забележите, наред с други неща: възрастна жена, която се грижи за гробовете на мъртвите, мъж, който пуши цигара, група възрастни хора, които разговарят, докато чакат автобус, или тийнейджър, седнал на брега на реката, облегнат на купчина дърва. Куклите са буквално навсякъде. Пейката, на която някога е прекарвала времето си една възрастна двойка, сега, след смъртта им, е заменена от кукли с техни образи. 

Критична демографска ситуация в Япония – все по-малко жители 

Гледайте в TikTok 
В Япония положението на жителите става все по-драматично всяка година. През 2024 г. местното министерство на здравеопазването оцени демократичната ситуация като "критична". По-горе е само един пример. В Япония има все повече места като това, където хората ходят на работа, а селата стават все по-празни. 

Властите често избират доста радикални решения, като например създаването на така наречените призрачни села, където училищата и други съоръжения вече са затворени. В много райони има недостиг на млади хора, а процесът на застаряване на обществото се задълбочава, което може да доведе до пълна маргинализация на определени региони. 

Нагоро обаче е специфична форма на възпоменание на хора, които вече са починали. За много местни жители това е не само символ на "живота" в селото, но и форма на уважение към онези, които някога са били част от тази малка общност с тъжна история. 

превод по чужди медии 

 
 


 
 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар