Лекари направиха първото сканиране на мозъка на умиращ пациент
![](/images/eye.gif)
![](https://www.struma.com/_thumb.php?tf=news/2025/02/11/unnvw-374424-mozak-1-ls_225209.jpg&tw=530&th=510&tq=100)
![](images/spacer.gif)
Мозъкът остава един от най-мистериозните органи и все още е до голяма степен неизследван.
Някъде в този сложен орган се случват чудотворни процеси, които добавят към мистериите на живота и смъртта.
Историческо откритие беше направено, когато екип от неврохирурзи успя да запише мозъчния сигнал на 87-годишен пациент, който умираше. Този пациент е имал епилепсия и е претърпял инфаркт по време на лечението, след което е починал, но устройството за измерване на мозъчната активност е продължило да записва мозъчната му активност дори след смъртта.
Това сканиране на мозъка предостави 900-секунден запис, който разкри, че в последните моменти преди и след сърдечния удар мозъкът остава активен, особено частите, отговорни за паметта. Тези резултати потвърждават, че хората могат да изпитат феномен, известен като "преглед на живота" в моменти преди смъртта.
Екипът от учени анализира мозъчни трептения, които включват различни мозъчни вълни, свързани с активността на паметта, подобно на това, което описват хора, преживели преживявания близо до смъртта. Специалистите са открили още, че мозъкът не се изключва веднага след инфаркт, а продължава да работи активно и да произвежда трептения в мозъчните вълни.
Теориите за тази активност са свързани с липсата на кислород в мозъка по време на животозастрашаващи ситуации, което може да доведе до внезапно увеличаване на невронната активност и интензивно припомняне на събития от живота. Необяснимото усещане за "преглед на живота" може да се обясни и с активирането на амигдалата, частта от мозъка, отговорна за емоционалната реакция и реакция при стресови ситуации.
Д-р Аджмал Земар, който беше част от изследването, посочва, че това откритие може да промени разбирането ни за момента на смъртта и може да доведе до нови критерии за определяне на смъртта и времето за даряване на органи. Ако по-нататъшни изследвания потвърдят, че тази дейност е реална и последното събитие в мозъка преди смъртта, това ще повдигне важни етични въпроси относно процеса на обявяване на смърт и донорството на органи.
Очаква се ново изследване да предложи по-голяма яснота и да отговори на ключови въпроси: кога точно се смята, че някой е починал? Кога трябва да се използват ЕЕГ устройства за потвърждаване на смъртта, вместо стандартната ЕКГ? И кога е подходящият момент за даряване на органи?
![](/images/eye.gif)
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.