Кръвожадна праисторическа акула плува на свобода?
Предаване на Discovery Chanel "Shark week" предизвика грандиозен скандал
Името на една от най-авторитетните научни телевизии - Discovery Channel, може да бъде опетнено по особено грозен начин.
Каналът е обвинен в лъжа, манипулиране на зрителите и изфабрикуване на факти относно документален филм за акули, пише Inews.bg.
Става въпрос за едно от предаванията, посветени на акулите, с които телевизията откри ежегодната си Shark Week - Седмицата на акулите. В него се твърди, че е заснета праисторическа акула, изчезнала преди повече от 2 милиона години, която може още да плува някъде в световния океан.
Опровержението идва от Discover Мagazine, което публикува материал, в който твърди, че във филма "Мегалодон – чудовищната акула е жива" вместо истински доказателства и научни открития, са представени изфабрикувани факти и са използвани актьори, които да се представят за учени.
В първия епизод от "Седмицата на акулите" морски биолози изследват водите на Южна Африка в търсене на Мегалодон.
Според Discover Magazine обаче доказателствата за съществуването на акулата, използвани в епизода, не са научно обосновани.
Телевизията е използвала факти, които списанието определя като фалшиви.
Пример за това са снимка на опашка на кит, която е отхапана от неизвестен морски хищник, и кадри на брегова охрана, които показват как гигантско същество, което прилича на акула, плува във водите на океана.
"Открихме, че може да излъчваме различни идеи и концепции от тези, които обикновено предлагаме на зрителя. Не може да задоволим всеки един вкус, но ние заставаме зад всичко, което излъчваме, и се гордеем с него", коментира говорителят на Discovery Лари Голдбърг пред АP във връзка със скандала.
Филмът за Мегалодон е гледан от 4,8 милиона зрители, което го превръща в най-гледаното шоу за всичките 26 години, в които се излъчва програмата "Седмицата на акулите".
Въпреки това излъчването на документалния филм може да има обратен ефект за телевизията, защото голяма част от потребителите в социалните мрежи, които са гледали предаването, заявяват, че ще бойкотират "Седмицата на акулите" и дори телевизията заради епизода, който спекулира, че праисторическата акула още съществува.
Това не е първият случай, в който авторитетна телевизия се забърква в изфабрикуване на факти и заблуждава зрителите си.
Каналът Animal Planet излъчи неотдавна псевдодокументални филми, наречени "Русалки: Намереното тяло" и "Русалки: Новото доказателство", които подведоха множество зрители, че приказните морски същества са реални.
Продукцията бе вкарана в жанрово определение с описанието: "фантастика, базирана на реални събития и научни теории" и предизвика бурни реакции на гняв.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.