Кои са най-опасните сеизмични зони у нас?

07 юни 2023 20:04   6920 прочита


Най-опасните сеизмични зони с възможен максимален магнитуд 7 по Рихтер са Кресненската, Маришката, Софийската, Горнооряховската и Шабленската. 

Магнитудът на днешния трус до Пловдив по скалата на Рихтер е 4,7. Дълбочината му е 5 километра, пише Novini.bg.

Това е умерено силно земетресение и този магнитуд предполага да има вторични трусове. Регистрирано е на 17 километра югоизточно от Пловдив и на 3 километра североизточно от Асеновград в 15:26 часа. 

Най-силните земетресения в Пловдивския сеизмичен район са от април 1928 година - тогава между 14 и 25 април е имало три силни земетресения с магнитуд между 5,7 и 7,1 по Рихтер.

Първият трус е регистриран в 11:20 минути на 14 април 1928 година с епицентър на около 8 км северозападно от Чирпан и с магнитуд 6,8 по Рихтер. След него са разрушени почти всички сгради в Чирпан и Борисовград (днешен Първомай). На 18 април в 21:20 вечерта следва нов силен трус с подобен магнитуд (7,0 по Рихтер) и епицентър близо до Поповица. Тогава една трета от Пловдив е бил разрушен.

След трусoвете много хора живеят и спят на открито -  в палатки от черги. 

Държавата реагира бързо и адекватно на ситуацията - дори лично цар Борис III посещава разрушените населени места и остава в Пловдив, като се ангажира в организиране на първата помощ на пострадалите. Народното събрание създава Дирекция за подпомагане и възстановяване земетръсната област, чиято цел е и научното обследване на земетресенията. Тя финансира строителството на обществените сгради и подпомага пострадалото население, пише "Фокус".

Държавата отпуска 100 милиона лева за възстановяване на щетите. В рамките на три години Дирекцията успява почти напълно да отстрани щетите от разрушенията. За това помагат и около 880 млн. лева, които България получава от Обществото на народите.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар