Как вторият мандат на Тръмп може да повлияе на корпоративните печалби и представянето на акциите

10 април 2025 20:07   1432 прочита


Отказ от отговорност: Инвестициите са свързани с рискове. Стойността на вашите инвестиции може да се повиши или понижи. Капиталът ви е изложен на риск.

Корпоративните печалби се влияят силно от правителствените политики. Затова вторият мандат на Тръмп може да доведе до значителни промени. Очакват се реформи в данъчната политика като потенциални намаления на корпоративните данъци и продължаващи усилия за дерегулация, насочени към облекчаване на ограниченията за бизнеса. 

Тези промени могат да доведат до повишена рентабилност за много компании, особено в сектори като енергетиката и финансите. Реакцията на пазара обаче ще зависи от спецификата на политиките и от това как те се отразяват на доверието на инвеститорите и икономическата стабилност. Като цяло, вторият мандат на Тръмп може да осигури по-благоприятна бизнес среда и по-високи цени на акциите в определени сектори. 

Ако се интересувате отпокупка на акции, прочетете докрай настоящата статия, в която ще ви разкажем в детайли за потенциалните промени в политиката по време на втория мандат на Доналд Тръмп и техните последици за цените на акциите. Нека първо хвърлим един поглед към представянето на индекса S&P 500, който включва 500 от най-големите публично търгувани компании в САЩ към днешна дата (7.03.2025 г.):

AD_4nXdlhbzOMU7Ad0AolsWeUH6T9ku0FfKVCjJduNqL5ut2NgM_WZ_KT25hJyG2oowqq6fj6Pf0CPglUbhlgyKkJnKSSmRv8fBkJ-9Ra0vUgq-XZ_nI9fyt6YQGkZqv59A5uU-OR1yJjg?key=1XzETeu_vaT1vuIxmt-SFWQN

(Изображение: Yahoo Finance)

Потенциални възможности за растеж: дерегулация и намаляване на данъците

Предприятията са по-склонни да инвестират когато политическата среда благоприятства дерегулацията. Целта на администрацията на Тръмп да премахне 10 регулаторни правила за всяко ново регулаторно правило вероятно ще създаде среда на хипер дерегулация, която ще бъде положителна за икономическия растеж.

Дерегулация

Намаляването на регулаторните политики, особено премахването на „извънрегулаторните“ насоки може да бъде приложено бързо, тъй като не изисква одобрението на Конгреса. Но отмяната на основните регулации и премахването на цели държавни агенции ще отнеме повече време.

Препоръките от новосформирания Департамент за правителствена ефективност (DOGE) не се очакват до средата на 2026 г. и тогава вероятно ще се нуждаят от одобрение от Конгреса, за да бъдат изпълнени. Елиминирането на агенции обаче не е необходимо за постигане на среда на значителна дерегулация. Изглежда, че е насочено повече към намаляване на разходите и философско намаляване на размера на правителството. Това вероятно ще насърчи „рисковата“ среда за инвестиране, в която инвеститорите ще бъдат по-склонни да поемат по-рискови активи като високодоходни облигации. Финансовите акции и криптовалутите ще са особено облагодетелствани. Цената на Биткойна скочи с 20% откакто Доналд Тръмп направи изказване в Truth Social за възможността за нов стратегически резерв, включващ запас от цифрови активи, включително Биткойн. Ето как се движи цената на Bitcoin към дата 7.03.2025 г. :

AD_4nXefEqe9l7pERy8-h1atJJvQzhp0LXMcLUEmjdBr2fBYoPv4PIiIGdaG8k3bTOqNIWDjhB8WNkrsKKcGA8pgGq7oS3D67Nh5twMKRN0vr-fDhTrf6z4110hprNq7wrptD2AqC96eZA?key=1XzETeu_vaT1vuIxmt-SFWQN

(Изображение: Yahoo Finance)

Намаляване на данъците

Администрацията на Тръмп вероятно ще се съсредоточи върху удължаването и разширяването на Закона за намаляване на данъците и заетостта (Tax Cuts and Jobs Act) от първия мандат. Това би било положително за икономиката, тъй като ще се предотврати потенциално фискално забавяне на растежа, ако срокът на TCJA изтече. Важно е да се отбележи, че някои намаления на данъци вероятно ще имат по-положително въздействие от други поради разликите в техните фискални мултипликатори.

Платформата на Тръмп включваше и планове за намаляване на най-високата данъчна ставка върху корпоративните печалби от 21% на 15% за местните производители, което би направило САЩ една от юрисдикциите с най-ниски корпоративни данъци от всяка голяма богата страна. Това предложение би било по-трудно за постигане от разширяването на TCJA поради вече големия федерален дефицит, натиска за увеличаване на разходите за отбрана и някои други фактори. Но дори само подновяването на Закона за намаляване на данъците и заетостта (TCJA) би създало среда, в която данъците се намаляват и се отприщва „животински дух“ за икономиката и пазарите. Животинският дух (animal spirits) е термин, измислен от икономиста Джон Мейнард Кейнс, който се отнася за емоционалните и психологически фактори, влияещи върху икономическите решения, особено тези, свързани с инвестициите и доверието в пазарите.

Мнение на експерт в инвестиционната сфера

Александър Буюкли, Ръководител на представителството в България на Freedom24, коментира:  „Историята на Тръмп с протекционистични търговски политики и завръщането му на власт може да доведе до големи сътресения на световните пазари. Предложените мерки като възстановяване или разширяване на митата върху вноса от Китай, предоговаряне на търговски споразумения или оттегляне от съществуващи могат да предизвикат краткосрочна нестабилност на фондовите, валутните и стоковите пазари.

Индустрии като производство, технологии и селско стопанство ще бъдат пряко засегнати. Например, митата върху полупроводниците или електрониката биха могли да навредят на технологичните компании, зависими от глобалните вериги за доставки, докато местните производители биха се възползвали от намалената конкуренция. Селското стопанство може да бъде изправено пред ответни мита, прекъсвайки износа на соя и царевица, зависим от Китайското търсене.

Инвеститорите на дребно трябва да очакват повишена волатилност по време на периода на обявяване на политики и преговори. Стратегиите за диверсификация ще станат особено важни и сектори като възобновяема енергия, местно производство и отбрана могат да се възползват от увеличени държавни стимули или протекционистични мерки. В същото време нововъзникващите пазари и мултинационалните компании могат да изпитат трудности, което подчертава необходимостта от предпазливо инвестиране в глобални ETF-и (борсово търгувани фондове) или чуждестранни акции.“

Обобщение

Правителствените политики играят значителна роля при формирането на корпоративните печалби. Предложените промени могат да бъдат от полза за определени индустрии, но също така представляват риск за други. Така че, от решаващо значение е компаниите да бъдат преди всичко адаптивни. Политиката на Тръмп може да доведе до нестабилна, но потенциално доходоносна среда за корпорациите.


 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар