Как се празнува Коледа по света: От хвърляне на пудинг по тавана до ядене на китова кожа
Коледа се състои от различни традиции, от украсяване на коледно дърво в дома до традиционни стари обичаи като внасяне на слама в къщата или подаряване на ябълки.
Обичаите и традициите са различни в страните по света. От хвърляне на обувки, пудинги, скриване на метли и поклонение на козата – страните по света култивират някои наистина странни коледни традиции. Някои от тях датират от стотици години, докато други са създадени само преди няколко десетилетия.
В духа на празничната ексцентричност вижте 12 от най-странните обичаи от цял свят, пише британският "Индипендънт".
Германия и Австрия – Krampus
В австро-баварския фолклор Крампус е страховитият приятел на Дядо Коледа, дяволско създание, което наказва палавите деца по време на празничния сезон. Митичният космат звяр с копита и големи рога се "появява" всяка година на 5 декември в много градове в Германия и Австрия на фестивал, наречен "Крампуснахт", често белязан от парад, в който стотици хора се обличат като Крампус и се гонят един друг през улиците.
Каталуния – Фигура за дефекация
Има няколко странни каталонски традиции, но може би най-странната е тази, наречена "caga tio" или "pee log". Дванадесет дни преди Коледа се прави усмихнато създание от дънер и се поставя на масата в трапезарията. Всеки ден трябва да се храни с плодове, ядки и сладкиши. На Бъдни вечер кладата се удря с тояги, за да се "лее" благата му.
Друг каталонски обичай с подобна конотация е така нареченият caganer, малка тоалетна фигура, която традиционно се появява в сцените на Рождество Христово. През последните години каганарите, продавани в магазините и на коледните базари в региона, са приели формата на знаменитости, от Доналд Тръмп до футболисти.
Венецуела – Каране на ролери до църквата
В Каракас, столицата на Венецуела, ходенето на литургия придобива радостен характер. А именно хората ходят на литургия с ролери, а пътищата са затворени за движение, особено между 16 декември и Бъдни вечер.
Япония – пържено пиле
Коледа не е национален празник в Япония, но това не пречи на много хора да я празнуват. Твърди се, че Дядо Коледа има очи в тила, за да внимава за палавите деца, а освен японската коледна торта, състояща се от бисквити, бита сметана и ягоди, много японци отиват във веригата за бързо хранене KFC (KFC) за пържено пиле за Коледа. Между другото, седмицата преди Коледа се предполага, че е най-печелившата седмица за веригата за бързо хранене в Япония.
Португалия – В памет на мъртвите
В Португалия Коледа също е време за възпоменание на мъртвите, така че семействата определят допълнителни места на масата за хранене на Бъдни вечер (или понякога коледната сутрин) за починалите роднини. Тази практика се нарича конзода и се смята, че носи късмет на семейството.
Чехия – Хвърляне на обувки
По Коледа чешките използват хитър трик, за да предскажат любовния си живот за следващата година. Неомъжените жени стоят с гръб към входната врата и хвърлят обувките си на раменете. Ако обувката падне с пръст, обърнат към вратата, те вярват, че ще планират сватба през следващите 12 месеца.
Норвегия – Скриване на метли
В Норвегия се смята, че Бъдни вечер съвпада с пристигането на злите духове и вещиците. За да се предпазят, семействата крият всичките си метли и мопове преди лягане. Но как почистват къщата остава загадка.
Украйна - Паяжина по дърветата
Украинските коледни елхи традиционно се украсяват с фалшиви паяжини. Обичаят, за който се твърди, че носи късмет, произлиза от древна история за бедна жена, която не можела да си позволи да украси дървото си. Тя се събуди на коледната сутрин и установи, че паяк е покрил дървото със светеща мрежа.
Гренландия – Китова кожа за вечеря
Ако смятате, че кълновете са лоши, опитайте някой от коледните специалитети на Гренландия. Matak – сурова китова кожа с мазнина – е един от тях. Друг е кивиак, ястие, състоящо се от норка (малка птица), увита в тюленова кожа, която се заравя няколко месеца и след това се яде, след като се разложи.
Индия – мангови дървета
Само около 2, 3 процента от населението на Индия са християни, но това са около 25 милиона души. Коледа се празнува със среднощна литургия и подаръци, но при липса на коледни елхи или борове, индийците вместо това украсяват бананови и мангови дървета.
Скандинавия – Коледна коза
Това е традиционен скандинавски коледен символ и се смяташе, че е дух, който ще се появи преди празника, за да се увери, че празненствата вървят добре. В по-късните векове козата даваше подаръци, но след това беше заменена от Дядо Коледа. Днес малки козлета, изработени от слама, са популярна украса за коледно дърво в цяла Скандинавия.
Словакия – Хвърляне на пудинг по тавана
В Словакия една интересна традиция се култивира като част от коледната вечеря. Най-старият член на семейството трябва да хвърли пудинга (обикновено от мляко, хляб, мак и нещо сладко) на тавана. Сумата, която ще се съхранява на тавана, показва късмета, който всеки трябва да получи през следващата година.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.