Как инверторните климатици да бъдат по-икономични в режим на охлаждане

19 юни 2024 15:55   616 прочита


Летните дни често се свързват със слънце и релакс. И макар че всички предпочитаме да сме на плажа или да се забавляваме на открито с приятели, много от нас ще прекарат голяма част от слънчевите дни на закрито, опитвайки се да не се потят твърде много. Тук е мястото, където климатикът влиза в действие. Със способността си да осигурява прохлада през най-горещите месеци от годината, климатикът оказва значително влияние върху нашето ежедневие и благосъстояние.

С покачването на цените на тока обаче, все повече собственици на жилища и фирми са загрижени за разходите свързани с употребата на тези уреди. В същото време, летата у нас стават все по-горещи, така че е просто немислимо да останете без климатик. Хубавата новина е, че все пак може да намерите баланс между поддържането на комфорт и ефективното управление на сметките ви за ток. Но въпросът е, как да постигнете това?

На първо място, при правилно използване и настройка, вие може да намалите консумацията на вашия модул с от 10 до 20%. Другото което е, климатиците като цяло, харчат по-малко ток през лятото, когато работят в режим на охлаждане, отколкото през зимата, в режим на отопление. По-долу ще ви дадем повече информация по тази тема.

Освен това, съвременните климатични системи са в пъти по-икономични в сравнение с по-старите модули. В наши дни, по-голяма част от климатиците, които ще откриете във физическите магазини и в сайтове като Klimatici.bg са инверторни или хиперинверторни. Тези системи са проектирани така че да консумират минимално количество електроенергия. Дори най-евтиният инверторен климатик от Klimatici.bg ще бъде много по-икономичен от един обикновен модул от неинверорен тип. 

Инверторните климатици от Klimatici.bg използват по-модерни технологии, благодарение на които те могат да ви спестят доста пари в дългосрочен план. Нещо повече, един такъв модул може наистина да подобри качеството ви на живот, така че със сигурност си заслужава инвестицията. 

Защо климатиците харчат по-малко ток при охлаждане? 

Климатиците обикновено се нуждаят от по-малко енергия, за да премахнат топлината от помещението, тоест да го охладят, отколкото да внесат топлина, за да го затоплят. В режим на охлаждане, климатиците се възползват от значителната температурна разлика между горещия външен въздух и по-ниската вътрешна температура, което прави самия охладителен процес по-ефективен.

От друга страна, при отопление, особено при много студено време, температурната разлика е по-малко благоприятна и модулите често трябва да работят повече, за да достигнат желаното ниво на комфорт. Това от своя страна може да доведе до повишена консумация на енергия и съответно, и по-високи разходи за ток. 

Разбира се, това не означава непременно, че вашите сметки за ток през зимата ще бъдат изключително високи, а през лятото много ниски. Разликата в консумацията на енергия обикновено е много малка (особено при по-новите модели климатици), но все пак такава има. 

Добре е да сте наясно, че има много други фактори, които ще повлияят на потреблението на енергия, включително:

  • видът на самия модул - дали климатикът е инверторен, хиперинверторен или от неинверорен тип;

  • енергийният клас на климатика - както в режим на охлаждане, така и в режим на отопление;

  • сезонните коефициенти на енергийна ефективност - включително SCOP (сезонна ефективност в режим на отопление) и SEER (сезонна ефективност в режим на охлаждане);

  • размерът на климатика и големината на помещението - важно е размера на климатичната система да отговаря на размерите на помещението.

По-новите модели инверторни и хиперинверторни климатици обикновено са създадени така че да харчат минимално количество ток, както в режим на охлаждане, така и в режим на отопление. 

Защо инверторните климатици са по-икономични от обикновените?

Инверторните климатици като цяло консумират много по-малко електроенергия от обикновените модули, без значение дали става въпрос за охлаждане или отопление. Каква е причината? 

Традиционните климатични системи (без инвертор) регулират температурата чрез многократно включване и изключване на компресора. Когато се достигне желаната температура, компресорът се изключва, а когато температурата се отклони от зададената, компресорът се включва отново.

За разлика от тях, инверторните системи са оборудвани с компресор с променлива скорост. Благодарение на това, тези модули вместо да включват и изключват непрекъснато, те просто намаляват или увеличават скоростта си спрямо изискванията за охлаждане или отопление. По този начин, те могат да осигурят по-постоянна и благоприятна температура, като в същото време консумират значително по-малко електроенергия.

Поради тази причина, инверторните климатици могат да бъдат с от 30 до 50% по-енергийно ефективни от обикновените климатици.

Каква е най-добрата температура за настройване на климатика през лятото?

Климатиците работят най-добре, когато разликата между вътрешната и външната температура не е твърде голяма. Ето защо, се смята, че най-добрата температура за настройка на вашия климатик през лятото е между 24°C и 26°C. Поддържането на такава вътрешна температура помага на модула да работи по-ефективно и по-икономично. 

Много хора са склонни да охлаждат прекалено много домовете и офисите си през лятото, което води до по-високи сметки за ток. Ако установите, че често изключвате климатика си, защото вътре става твърде студено, това е знак, че не го използвате ефективно. В идеалния случай, трябва да настроите климатика си така че да няма нужда да го включвате и изключвате постоянно.


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар