Как да изберем укулеле
Миниатюрната укулеле китара се превърна в невероятно популярен инструмент през последните години - броят на любителите на укулеле непрекъснато нараства.
Популярността на укулеле расте не само сред китаристите, но и сред хората, далеч от музиката. Заедно с това расте и броят на офертите от различни производители. Специално за бъдещите привърженици на спокоен четириструнен инструмент, ние ви казваме какви характеристики да търсите, преди да изберете укулеле.
За да разберете как да изберете укулеле, трябва да разберете основните параметри на инструмента. Миниатюрните китари се различават по размер, тон и настройка, форма на тялото, използвани материали и струни.
Тон на укулеле
Много фактори влияят на звука на инструмента: материали на тялото и врата, използвани струни и настройка. Въпреки това, най-важният компонент на звука е тембърът, който е пряко продължение на размера на китарата.
Всички укулеле могат да бъдат разделени на четири стандартни размера и тембър:
1. Укулеле сопрано;
2. Концертна укулеле;
3. тенор на укулеле;
4. Укулеле баритон.
Най-популярният вариант на пазара е сопраното укулеле. Такива инструменти имат най-компактния размер и най-малкото тегло. Дължината на шията на сопрано обикновено е около 33 см., а общата дължина на инструмента е 53 см. Компактният размер прави сопраното укулеле чудесен избор за деца.
Използваното дърво отразява звука на инструмента:
-
За сопрано укулеле и концертни укулеле с по-висок звук са подходящи „тъмни” дървесни видове - махагон, кедър, палисандрово дърво. Такова дърво "пее" по-мрачно, което балансира и без това високото звучене на миниатюрна китара.
-
За тенори и баритони светлите сортове работят по-добре - смърч, клен. Дървото придава на инструмента по-лек звук и го предпазва от изпадане в тъжно мърморене.
Форма на тялото на укулеле:
Повечето укулеле се предлагат в три форми на тялото: китара (осмица), ананас и гребло.
Има два основни типа механизми за колчета за укулеле: триещи колчета и механични колчета.
Триещите колчета работят подобно на колчетата на класическите китари. Инструментът се настройва чрез завъртане на колчето вътре в стойката.
Механичните колчета за настройка са подобни на тези на басите, акустични и електрически китари. Всяко колче е свързано със специален механизъм, чието въртене затяга или разхлабва струната.
Източник: prosound.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.