Кафенета, в които плащаш на час - хит в Рим и Париж
25-годишните украинци Леонид Гончаров и Дария Артюшенко са двама от трите собственици на АнтиКафе в Рим.
Забравете за досадните собственици на барове, които ви гледат накриво, ако окупирате задълго масите им, поръчвайки само по едно кафе.
В страна като Италия, където кафето се пие на екс и на крак, “Антикафе” си е своеобразна революция. В отворения в Рим през юни локал се плаща не за консумация, а за прекарани часове, пише 24 часа онлайн.
В просторното и уютно кафене на 25-годишната украинка Дария Артюшенко на улица “Вейо” в Рим правилата са преобърнати. Тук пиете, ядете, ползвате бърз интернет, скенери, принтери, учите за лекции, обсъждате проекти и общувате с непознати хора – всичко това струва общо 4 евро на час.
Всеки следващ час плащате 3 евро, а ако останете цял ден – 14 евро. Това е цената, на която всеки има възможност да превърне кафенето в личен офис и салон, където може да си донесе дори обеда и вечерята от вкъщи.
В “Антикафе” хората идват не заради пиенето и яденето, а заради атмосферата и заради възможността да общуват с други хора, с които да споделят и идеите си, казва за “24 часа” основателят на проекта “Антикафе” Леонид Гончаров.
Освен на римския бар украинецът е собственик и на други две подобни кафенета в Париж, които
се намират близо до Лувъра и в зоната Бобур
Дария и Леонид ще навършат скоро 25 г. - разликата във възрастта им е само една седмица. Те са израснали заедно и са завършили едно и също училище в Одеса. Учат в местен университет, след което решават да продължат образованието си в Европа.
Леонид заминава за Париж, за да учи бизнес, а Дария отива в Милано. Там завършва тригодишния курс по мода и стил в престижния институт “Марангони”.
Като всеки студент, учещ за творческа професия, Дария се подготвя предимно нощем. През деня пък слиза обикновено в бара под квартирата си. Много често обаче между кафетата и сандвичите, изконсумирани из баровете, където не можеш да си седиш гратис, джобът на студентката олеква с 30 евро на ден.
“Проектът за нашето антикафе всъщност се вдъхновява от една руска идея, но ние я превърнахме в по-комерсиална”, разказва за “24 часа” Дария.
В Русия е традиция хората да се събират в частни апартаменти, за да учат и всеки носи храна и пиене от вкъщи.
“В римското кафене ние сме тези, които предлагат напитки, плодове, солени и сладки закуски на клиентите. Мнозина мислят, че има някаква уловка и че после трябва да плащат допълнително консумацията им, а всъщност тя е включена в 4-те евро за час”, разказва украинката.
Римското кафене е третото от проекта на Леонид Гончаров, който стартира в Париж преди година и половина. Преди малко повече от година започва и обмислянето на стратегията за локала във Вечния град. Изборът на подходящо място и
преодоляването на планината от бюрокрация
обаче окупират близо 12 месеца. Така римското “АнтиКафе” отваря през юни недалече от базиликата “Сан Джовани ин Латерано”. Третият съдружник в него е 30-годишният италиански съпруг на Дария – Виторио Монтезано.
Леонид пътува между Париж, където живее, и Рим. Дария и Виторио пък са непрекъснато в римското кафене. То е отворено всеки ден, без изключение, от 9 до 23 часа.
По което и време да влезете в него, е пълно с млади хора, които работят на компютрите си по масите. Модерен и уютен дизайн предразполага и към кафе, и към творчество, и към общуване. Идеята на основателите е
всеки да се чувства като у дома си – с тази цел са и удобните дивани наоколо, на които посетителите могат да се изтегнат.
Има възможност дори да се наеме помещение за срещи. Ако групата е по-голяма от 6 души, тя може да резервира предварително помещението си, без цената да се променя.
Всеки клиент на входа получава талон с изписан часът си на влизане. Когато си тръгва, заплаща според консумираните часове, а не за това колко кафета е изпил и колко закуски е изял. Разбира се, ако искате просто да изпиете едно кафе, можете да го направите, заплащайки само за него.
В “Антикафе” можете да играете на карти, табла и т.н. Всичко това, както и
избрани поредици книги и преса
ви се предоставят от собствениците на бара. Ако пък си търсите работа, не е изключено именно тук да се запознаете с човека, който да ви насочи към нея – той може да се окаже съседът ви по маса.
За да спонсорира проекта си, Леонид Гончаров е прибягнал и до лични финанси, и до банкови кредити. Амбицията му е кафенетата, в които отиваш заради атмосферата, да се превърнат в европейска мрежа.
Мрежата на украинеца Леонид Гончаров предлага нова успешна формула.
Дария (вляво) е в заведението от сутрин до вечер.
Библиотека с избрани четива е в услуга на клиентите на римския бар.
Френските кафенета на Леонид Гончаров
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.