Интересни компютърни факти, за които повечето хора не знаят

05 април 2022 12:35   5996 прочита


Диференциалният двигател на „Бабидж“, който е тежал повече от 700 кг, когато е бил построен през 1822 г., е първият механичен компютър. Компютърът решавал задачи с 29 различни променливи, като използвал вакуумни лампи и въртящ се барабан с малки кондензатори. Съвременният електронен цифров компютър е създаден едва през 1942 г. Съвременните компютри, за разлика от „Difference Engine“ на „Бабидж“, имат променящи се съхранени програми и могат да изпълняват няколко задачи едновременно.

В резултат на технологичния напредък компютрите са станали по-малки и по-ефективни. Компонентите за тях, също се продават на все по- конкурентни цени, често може да намерите и допълннително ardes код за отстъпка за тях. От друга страна, повечето хора смятат, че тези компютърни устройства са просто още една част от технологията. Компютрите обаче са способни на много повече от това просто да влязат в системата и да излъчат филм, да сърфират в интернет, да създадат документ или да напишат програма. Ще ви предоставим някои интересни факти за тях, които може би не знаете.

В стартовия прозорец има режим за възстановяване

Операционната система на компютъра, както и всяко друго електронно устройство, може да има проблеми и да не успее да се зареди правилно. Разширените опции за зареждане в операционните системи „Windows“ позволяват на компютъра да влезе в режим на възстановяване. Това ви позволява да отстраните проблема сами, вместо да се налага да викате техник. Потребителите могат например да използват опциите за възстановяване на системата, за да възстановят системите си до по-ранни версии, без да влизат в тях, например от „Windows 10“ до „Windows 8“.

Потребителите могат също така да поправят определени програми или файлове или да стартират диагностично сканиране, за да идентифицират грешки, които възпрепятстват определени функции на компютрите в режим на възстановяване. Тъй като съществуват различни версии на „Windows“, опциите за възстановяване на системата се различават и могат да включват различни компоненти. Потребителите могат да изберат как да стартират компютъра си в „Safe Mode“ („Безопасен режим“), когато използват режима за възстановяване при стартиране на компютъра. 

На компютри с „Windows“ потребителите могат да влязат в режим на възстановяване, като натиснат и задържат „F2“ и натиснат „Enter“ десет пъти. Ако компютърът се повреди, той ще извърши задно салто и ще влезе в режим на възстановяване, в който потребителят може да избере да възстанови предишни прозорци, да поправи системата или да възстанови загубени данни.

Не се нуждаете от парола за да влезете в системата

Най-разпространената функция за сигурност на всяко компютърно устройство е силна парола, която съчетава букви, цифри и символи. Това гарантира, че само потребителите и тези, които знаят паролата, могат да получат достъп до системата. Въпреки това, ако разполагате със защитен с парола компютър, можете да влезете в системата като “потребител”. От друга страна, тази опция за влизане в системата ограничава достъпа на потребителите до определени привилегии и права, като не им позволява да имат достъп до допълнителни системни файлове и настройки.

Тъй като компютърът вече има администраторски акаунт, влизането като потребител налага създаването на нов акаунт. Ако имате няколко души, които използват компютъра по различно време, това е фантастична функция. За всеки потребител ще бъдат създадени индивидуални акаунти, като файловете, създадени специално за всеки потребител, ще се съхраняват и управляват от един компютър. Всеки акаунт също така има свои собствени предпочитания, настройки и файлове, които не могат да бъдат достъпни за други потребители.

Всички потребителски акаунти ще се появят на началния екран, когато потребителите включат компютъра, и те ще могат да изберат предпочитаните от тях акаунти. Потребителите, които нямат парола за администраторския акаунт, могат да сърфират, да предават поточно съдържание, да създават файлове и да гледат филми на компютъра, сякаш е обикновен компютър. Те обаче все нямат достъп до определени файлове, които са достъпни само чрез основния акаунт.

Други интересни компютърни факти 

  • паролата за компютрите, които са контролирали ядрените ракети на американската армия, е била „0000000000“;

  •  през 1964 г. първата мишка е изработена от дърво;

  • Гугъл използва толкова енергия, колкото би била достатъчна за захранването на около 200 000 жилища всяка година;

  • потребителите на интернет мигат средно по 7 пъти в минута, в сравнение с 20 пъти в минута при средностатистическия човек;

  • най-често използваните пароли в света са „password“, „12345“ и „123456“;

  • всеки месец се появяват над 5000 нови компютърни вируса;

  • повече от 90% от световните валути са достъпни на компютри, а като пример даваме къщата на Бил Гейтс, която е проектирана с помощта на компютър „Mac, Macintosh“;

  • „ENIAC“, първият електронен компютър в света, е тежал над 27 тона и е заемал около 1800 квадратни метра;

  • „typewriter“ е най-всеобхватният термин, който може да бъде набран само с помощта на един ред клавиши на клавиатурата;

  • първият хард диск с капацитет 1 GB е тежал около 550 кг;

  • първоначално „Windows“ е бил известен като“ мениджър на интерфейса“;

  • микропроцесорът „4004“ на „Intel“ е бил първият компютърен водещ микропроцесор на компанията.

Заключение

Компютрите може да изглеждат като всяка друга компютърна система, но те съдържат огромно количество информация, за която повечето хора не знаят. Тъй като повечето хора са по-загрижени за технологичните промени и трансформации, само малцина обръщат внимание на компютърните факти. Изброените по-горе факти ще ви помогнат да започнете да научавате повече неща за компютрите, за които повечето хора не знаят.


Още за: компютри   система   Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар