Има 170 стаи, 4 пъти по-голяма е от Бъкингамския дворец: Това е най-голямата вила в света, а собственикът й казва - къща за петима
Ако някога сте си мислили как британското кралско семейство се радва на огромен дворец от над 77 000 квадратни метра, какво бихте казали, когато чуете, че това е нищо в сравнение с известния дворец Лакшми Вилас, който е дори 4 пъти по-голям от него.
Експертите смятат, че това е най-големият частен дом, построен до 1890 г. и 4 пъти по-голям от Бъкингамския дворец. Тази великолепна вила има над 170 стаи и е построена от махараджа Саяджирао Гаеквад III.
В момента имението е дом на Radhikaraje Gaekwad, който е роден на 19 юли 1978 г. и чийто баща, д-р Ranjitsinh, се отказва от кралската титла на квартал Baroda, за да стане офицер от IAS.
Това семейство някога е управлявало и е било уважавано от местното население, а в момента се оглавява от Негово кралско височество Самарджицин Гаеквад, който е женен за Радхикарадже.
По време на построяването си разполага с най-модерните удобства като асансьори, а интериорът наподобява голяма европейска селска къща. В двореца има и голф игрище.
Дворцовият комплекс обхваща над 500 акра и разполага с поредица от сгради, двореца Моти Баг и сградата на музея на Махараджа Фатех Сингх.
През 30-те години на миналия век Махараджа Пратапсинх построява голф игрище за своите гости от Европа. През 90-те години племенникът на Пратапсин Самарджицин, бивш трофеен състезател по крикет, реновира терена и го отвори за обществеността.
Собственикът му Радхикарадже е запален читател и писател и има магистърска степен по история на Индия от университета в Делхи. Преди да се омъжи за махараджа Самарджицин Гаеквад през 2002 г., тя работи като журналист. Съпругът й пое короната на Барода на традиционна церемония в двореца Лакшми Вилас през 2012 г.
Поръчката за проектиране на двореца пада на Мант, известен архитект на своето време, а колко трудна е била тази задача, показва фактът, че той се бори с пристъпи на депресия и параноя.
В разгара на най-амбициозната си задача той се убеди, че изчисленията му са грешни и че сградата е пред срутване. Той умира на 41-годишна възраст, най-вероятно от собствената си ръка, а задачата по завършването на двореца е изпълнена от Робърт Фелоуз Чизхолм.
Сградата, както свидетелства сегашният й собственик, е здрава като скала, но поддръжката й е голямо предизвикателство.
Части от двореца днес са отворени за посетители. От година на година посетителите нарастват все повече и повече, като в миналото са били над 100 000 годишно.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.