Хуните са най-здравите хора в света: Те живеят повече от 120 години, а тайната е в храната, която ядат всеки ден през лятото 

18 юли 2024 07:42   1 коментар   4711 прочита


 
 
Долината Хунза в северен Пакистан, която граничи с Китай, е дом на хора, за които се смята, че живеят много по-дълго от средната продължителност на живота, в някои случаи над 100 години. 

Хуните са известни като дълголетен народ. Диетата и начинът на живот на хората от долината Хунза са наистина уникални. Диетата им включва растения с акцент върху традиционните техники за консервиране на храни. 

Кухнята Хунзи се основава на билки и е особено насочена към използването на различни видове ядки. Например основните съставки на повечето местни ястия са пресни кайсии, сушени кайсии и масло от кайсиеви ядки. Долината Хунза е пълна с десетки сортове кайсии, а сладостта на този плод, който расте в Хунза, е безпрецедентна. 

Има много ползи за здравето от яденето на кайсии, тъй като те са богати на фибри, витамини А, С, Е и калий. Хората се кълнат в ползите за здравето на кайсиите, тъй като е известно, че кайсиите насърчават здравето на червата, борят се със свободните радикали в тялото, а някои изследвания дори предполагат, че маслото от кайсиеви семена съдържа химическото съединение амигдалин. Преди това амигдалинът е свързван с борбата с рака. Смята се, че дефицитът на витамин B-17 (амигдалин) е свързан с рака, а маслото от кайсиеви ядки съдържа витамин B-17. Кайсиите се консумират в долината Хунза под различни форми през всичките четири сезона. 


През летните месеци пресните кайсии се консумират като лека закуска, а кайсиевият сок е обичайна напитка във всяко домакинство. През юли и август всяко семейство суши кайсии на слънце на покрива на къщата си, като отделя семките, които се консумират отделно. Сушените кайсии се ядат като лека закуска през зимата и пролетта заедно с кайсиевите семки. Някои от семената се използват за направата на масло от кайсиеви ядки, което е свещеният граал на кухнята Хунза. Той служи за основа на повечето домашно приготвени ястия. 

Обичайните преработени храни и закуски, които намираме в съвременния свят, все още са новост в долината Хунза и се консумират рядко. Закуската между храненията обикновено включва ядене на плодове или ядки. Традиционните закуски в долината Хунза са ябълки, череши, орехи, костилки от кайсии, бадеми, сушени кайсии, черници и сушени череши и др. Сушенето на череши, черници, нарязани ябълки, домати, както и зеленолистни зеленчуци е обичайна храна. техника на консервиране. Предвид суровите зими и недостига на храна през студеното време, единственият начин да запазите храната от летните месеци е да я изсушите на слънце. 


Месото се консумира много рядко, защото е скъпо поради липсата на паша за добитъка. Друг важен аспект на кухнята Хунза е липсата на захар. Няма местно ястие, което да използва захар. 

Долината Хунза е малка общност от сплотени хора и не съществуват социално-икономически различия. Цялата общност функционира на базата на споделени вярвания и споделени ценности. Следователно няма дефинирана социална стратификация, водеща до еднообразие в общността. Това ниво на простота и колективизъм е утешително за членовете на общността. Освен това общественият транспорт е много ограничен в района, хората са склонни да водят много активен начин на живот, където ходенето е обичайно. 


Физическото и психическото здраве на човек пряко зависи от начина му на хранене и живот. Смята се, че хората от долината Хунза дължат доброто си здраве и дълголетие на органична, непреработена, проста, но богата диета, както и на активния си начин на живот. Долината Хунза е естествено благословена с живописна планинска красота, както и с изобилие от вкусни плодове и ядки. Хората от долината Хунза са вкоренени в местните продукти, за да създадат много здравословна диета, състояща се от плодове, зеленчуци и ядки с определени количества месо без употреба на захар. 

 
 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
1 коментар
18 Юли 2024 07:50 | Елена иванова
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Малко ли хуни си имаме мангасарите




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар