Гунди-Легенда за любовта оглави Топ 20 на всички времена в България
Опашки пред киносалоните, пълни зали, бурни аплодисменти и хиляди трогателни отзиви от зрителите в цялата страна – така премина първият уикенд, в който публиката се срещна с „Гунди – Легенда за любовта“. Поради големия интерес се наложи част от кината да отварят и допълнителни зали в най-натоварените часове, за да могат максимално много хора да се докоснат до завладяващия филм на режисьора Димитър Димитров.
Източник: NOVA
Цифрите са рекордни не само за българска продукция, а изобщо – 82 363 зрители са си купили билети за филма до 20.10 (неделя) включително. Тези данни включват билетите от предварителните прожекции, без да се броят раздадените покани за трите организирани премиери в страната. Общо 948 прожекции на 161 екрана и оборот от 1 420 646 лева – абсолютен рекорд в историята на киноразпространението в България, който изпраща филмa за Георги Аспарухов на върха в класацията “TOP 20 ALL-TIME OPENINGS”, измествайки „БЪРЗИ и ЯРОСТНИ 10“ (2023) – 1 118 190 лева, „Междузвездни войни: Силата се пробужда“ (2015) – 1 090 355 лева и „Аватар 2: Природата на водата“ (2022) – 1 040 565 лева.
Източник: NOVA
Досегашният първенец сред българските филми, „Мисия Лондон“ (2010), остава далеч назад със своите 46 291 зрители след първия си уикенд и боксофис от 355 120 лева.
Кината у нас продължават да регистрират стотици заявки в минута за предстоящите прожекции, а някои зали са изкупени до четвъртък вечер. Ако тенденцията продължи, филмът може да остане на екран дори до края на 2024 година.
Източник: NOVA
Лентата проследява вдъхновяващата любов между Георги Аспарухов и неговата съпруга Величка Маркова, както и най-паметните футболни моменти от кариерата на Гунди така, сякаш се случват пред очите ни. Историята връща времето назад и потапя зрителите в 60-те и 70-те години, като за целта операторът Борис Славков използва специални анаморфни обективи Hawk V Lite Vintage 74. Тази серия пресъздава „несъвършенствата“ на обективите, използвани през 70-те години в киноиндустрията и за разлика от съвременната техника, която има за цел да покаже кристално чист образ, тези обективи, с помощта на модерна технология, претворяват пластиката на картината от миналото, придавайки усещане за маслено платно.
Източник: NOVA
За да могат зрители да се пренесат в духа на онова време Елена Иванова и екипът ѝ създават близо 3000 костюма, включително екипите на футболните отбори от онова време, а Ванина Гелева (художник продукция) прави чудеса, като преобразява десетки локации и рисува епохата до най-малкия детайл, така че тя да оживее на големия екран. Машината на времето се завърта и ни връща по магичен начин в периода между 1959-та и 1971-та година благодарение и на специалните ефекти (CGI), които са дело копродуцентите на филма ImmerseFX (Visual Effects Studio).
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.