Гръцкият остров на живите мъртви

06 март 2023 06:10   4512 прочита


Малко гръцко островче, обезсмъртено в награждавания роман „Островът“ на Виктория Хислъп, крие дълга и трагична история. Известно е още като „островът на живите мъртви“. 

 

То е сгушено в живописния залив Елунда в североизточната част на Крит. На него се е намирала една от последните колонии за прокажени в Европа. Тя е работила от 1903 до 1957 г. В своя пик – през 1933 г., то е обитавано от 954. 


Преди да бъде използван в борбата за ограничаване на проказата, остров Спиналонга е служел като важна крепост първо за венецианците, а след това за турците. От там се е охранявал входът към близкото пристанище Олус срещу пиратски набези. 

 

Въпреки миниатюрните си размери – едва 0, 085 кв. км, от средата на 15-и век до превземането му от османците през 1715 г., островът е една от най-силните морски крепости в Средиземно море. 

В периода му като колония за прокажени, обитателите на острова създали близки семейни връзки и постепенно създали своя общност, в която имало училище, кафене, бръснарница и църква. Храни и други стоки били изпращани от близкото рибарско селище Плака. 

 

След като през 1948 г. бил открит ефективен лек срещи проказата, известна още като болест на Хансен, броят на пациентите на Спиналонга постепенно намалял. Някои били преместени към инфекциозни отделения в Атина, а други отказали да си тръгнат заради предразсъдъците, които обществото имало към болните от тази болест. Колонията била затворена окончателно през 1957 г. 

 

В продължение на 10 години островът бил изоставен, а през 1967 г. швейцарският архитект и етнограф Морис Борн обследвал острова и проучил неговите впечатляващи крепости от 16-и век и останките от селището на прокажените. Той развил дълбок интерес към личните истории на оцелелите обитатели на колонията и провел множество интервюта, някои от които включил в документалния си филм “L’Ordre” (1973). 

 

Спиналонга е отворен за посетители през 2000 г. и оттогава се развива като дестинация за любителите на мрачния туризъм. Туристи пристигат от всички части на света, за да видят неговата зловеща красота, съобщава „Катимерини“. 

 

Хората често описват как ги обзема чувство за безпокойство, когато се разхождат по призрачните улици на разрушеното селище. Те знаели много добре, че болните, изпратени тук в първите десетилетия на 20-и век, не си тръгвали живи от острова. На входа, над известния тунел, наричан „Портата на Данте“, има надпис, който казва на хората да оставят всяка надежда. 

 

Въпреки мрачното си минало, Спиналонга се е превърнал в една от най-известните туристически атракции в Гърция. Той е вторият най-посещаван археологически обект на Крит след Двореца на Минос в Кносос. 

 

Уютният Тракай и единственият замък в Източна Европа, намиращ се на остров 

Популярността му нараства все повече – пълни корабчета с туристи потеглят на всеки половин час от пристанищата на Агиос Николаос, Елунда и Плака. Заради това местните власти стартират серия от инфраструктурни проекти, които да улеснят приемането на големия поток посетители. 

 


 

 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар