Дядо на 80 г. връща 3363 лева от вдовишка пенсия, заживял с друга жена

08 май 2015 14:31   8558 прочита
80-годишният Кешиф Топалов и съпругата му Айше
80-годишният Кешиф Топалов и съпругата му Айше


80-годишният Кешиф Топалов и съпругата му Айше

80-годишен дядо е осъден да плаща 3363 лв. на държавата затова, че не съобщил на властите, че се е оженил повторно.

Кешиф Топалов от златоградското с. Старцево е вземал вдовишка надбавка за починалата си съпруга и във времето като имал брак с втората жена.

Дядо Кешиф е болен, вече е и трудноподвижен, втората му жена Айше Осман едва го изправя в кревата, за да го нахрани седнал. Вдовишката добавка от 21 лв. месечно за първата му жена е била отпусната през 2001 г. Получавал я към миньорската си пенсия досега.

През 2006 г. се оженил за втората си жена, която е родом от община Кирково. Старецът обаче продължил да получава вдовишката надбавка.

Най-вероятно съсед подразбрал, че бай Кешиф още получава пари като вдовец, и сигнализирал на властите. По закон старецът трябвало да съобщи за промяната на семейния си статут в едномесечен срок и да му спрат вдовишките пари. Съгласно разпоредба в Кодекса за социално осигуряване (КСО) пенсията се прекратява, когато преживелият съпруг, който получава наследствена пенсия, встъпи в брак, сочат мотивите на магистрате.

“Не съм знаел, че получавам още пари за предишната съпруга. Мислех, че ще я спрат автоматично, като съм сключил втория брак, че това ще стане по служебен път.

Нали има увеличение на пенсията с някой лев от държавата и си мислех, че вдовишката надбавка е махната и не съм забелязал. Не ги разбирам законите, не съм искал никого да мамя на тия години”, казва болният дядо, който едва говори.

Срещу него било заведено дело, че от 26 май 2006 г., когато сключил втория брак, до 29 септември 2014 г., когато от “Пенсионно осигуряване” на НОИ прекратяват добавката му за лична социална пенсия, е взел неправомерно общо за целия период 2016 лв.

Административният съд в Смолян отхвърли жалбата на стареца преди дни да плати тази сума, както и 1246 лв. лихви и 105 лв. съдебни разходи.

Дядото не могъл да присъства на процеса заради трудното му придвижване и упълномощил сина си. Старецът няма пари да обжалва пред Върховния административен съд в 14-дневен срок и решението вече е влязло в сила според датата му на издаване.

“Ходенето по съдилища е само разходи, ама ми са ще да си ида от тоя свят с чисти сметки”, казва той, пише 24 часа.

След като бай Кешиф получил уведомление, че е вземал неправомерно пари, синът му Дамян отишъл в кметството.

“Помогнахме да се напише възражение до НОИ и разяснихме, че става въпрос за възрастен човек, с когото е станала грешка не от хитрост, а от незнание и да бъдат благосклонни, но законът е такъв”, каза кметът на Старцево Хари Торманов.

Дамян е ерген, бил много скромен и свит, разказват в селото, но се опитал да търси справедливост за баща си. Той живее с баща си и жена му в къща близнак в Старцево. Айше гледа стареца в малка стаичка с печка на дърва.

“Не знам как ще се оправим. Събрахме се с Кешиф преди 13 г. През цялото време съм го гледала, защото е много зле. Моята пенсия е 160 лв. и цялата върви за лекарства и памперси за мъжа ми, а и аз съм болна и пия хапчета”, жалва се съпругата.

Те нямат нито пари за адвокат, нито пък могат да извадят сумата по присъдата, за да я платят накуп.

Дори да се е оженил повторно, той пак си е вдовец и не бива държавата да му спира надбавката. Абсурдно е. Да не си е купил коза, че да му спират субсидиите - взел е жена да го гледа, той едва е жив, коментират в Старцево.

Почти всички млади живеят без бракове на семейни начала и се чудят как възрастният им съселянин си е създал проблеми с брак.

“Карали сме според закона и нравите на нашето поколение, затова сме се подписали. Всичко да е както трябва, така знаем ние. Младите да правят това, което им се иска”, казват Кешиф и Айше.

Миньорската пенсия на дядото е 400 лв. и заедно с тази на жена му се прехранват с децата им.

Айше има дъщеря в Златоград, която е болна. Внуците ѝ са без препитание. Синът на дядо Кешиф - Дамян, от години не може да си намери постоянна работа. 51-годишният мъж реже дърва и копае градини, когато някой го повика в многолюдното село.

Бай Кешиф е работил на много места, но най-дълго се задържал в “Горубсо” в рудник “Лайков чукар” край несъществуващото вече с. Фабрика.

“Ще подемем инициатива да се опростят тия пари. Става въпрос за много възрастни и бедни хора. Пък и е станало без умисъл. Човекът нито е разбрал, че още получава наследствена пенсия, нито е искал да заобиколи закона”, казва Младен Чаушев, директор на училището в Старцево.

Той бе два мандата кмет на Златоград.

“Ако общинският съвет в Златоград вземе решение да се опрости сумата и се изпрати искане до президента Росен Плевнелиев, това може да стане. През моя мандат сме помогнали на доста хора, и то при големи дългове”, добави Чаушев.

“Законът го задължава да се обади, че е с променен семеен статут и има промяна на обстоятелствата, заради които му е отпусната наследствена пенсия за бившата му съпруга. Новият брак го лишава от това право”, коментира шефът на “Социално осигуряване” в Смолян Валентин Гаджиев.

Трябвало е или да не сключва брак и да живее на семейни начала, или да разтрогне втория, за да се възползва от вдовишката надбавка по първия.

След като пристигне съдебното решение и при невъзможност да внесе цялата сума, ще се вземе решение колко процента от пенсията му ще отива за погасяване на неправомерно взетите суми. Обикновено това са около 20%, за да може човек да има средства да покрива нуждите си, добави Гаджев.


Още за: дядо   власти   надбавка   Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар