Часовникът на Безос, струващ 42 млн. долара, ще мери времето 10 000 години
Продължава строежът на един от най-големите часовници в света - 152,4 -метрово устройство в планините, което ще работи само веднъж годишно и ще показва времето през следващите 10 000 години. Изграждането на часовника е струвало на американския инвеститор и предприемач Джеф Безос 42 милиона долара.
Въпреки че часовникът се изгражда в планина, която Безос притежава в Западен Тексас, идеята е предложена от компютърния учен и изобретател Дани Хилис още през 1995 г. Дани си представя часовник, който мести секундарника си веднъж годишно, където стрелката на века напредва веднъж на всеки 100 години, а кукувицата кука на всяко хилядолетие, пише The Sun.
Неговата визия е да създаде часовник, който да отчита времето през следващите 10 000 години. След десетилетия на разработка, окончателният дизайн е завършен и процесът на създаване на частите на часовника е започнал.
Веднъж завършена, кулата с механичен часовник, проектирана да се захранва от топлинните цикли на Земята, ще бъде висока на впечатляващите 152,4 метра.
Устройството е проектирана да отбелязва времето с астрономически и календарни дисплеи и има генератор на звънец, който ще създаде над 3,5 милиона уникални поредици от звуци. Часовникът трябва да бъде икона за епохата на съвременната цивилизация, на дългосрочното мислене и възнамерява да включи бъдещите поколения в процеса.
Инженерите са издълбали пет ниши с размерите на стаи за годишнините на проекта - от 1 година, 10 години, 100 години, 1000 години и 10 000 години.
Те възнамеряват да изградят анимация за 10-годишнината на часовника, но са решили да оставят останалото за бъдещите инженери. Уебсайтът заявява, че са предоставили механичен интерфейс в камерите на часовника, за да предоставят на бъдещите строители силата да го направят.
Часовникът е проектиран да измерва бъдещето на цивилизацията, което е точно равно на това, което е било преди него.
Това предполага, че нашата цивилизация е в средата на пътуването на човечеството, което създателят на часовника е счел за „изявление на оптимизъм“.
През 2011 г. Хилис беше попитан как е успял да оправдае работата си върху часовника, за сметка на фокуса си върху своя биотехнологичен стартъп, който трябваше да подпомогне изследванията на рака. „Мисля, че това е най-важното нещо, върху което мога да работя. Повече от рака. В дългосрочен план, мисля, че това ще има повече разлика за повече хора", отговаря тогава той.
Критиците обаче не са толкова сигурни. Като в социалните мрежи не закъсняха предпложенията за по-полезни проекти, в което е можело да се инвестират тези 42 милиона долара.
Достигането до часовника също не е лесно - най-близкото летище е на няколко часа с кола, а пешеходната пътека, която следва, е неравен преход с високо над долината.
В момента строителните работници влизат, използвайки поредица от тунели от камери, които са създали в планината - и очакват първите посетители да влязат по същия начин.
Превод: GlasNews.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.