Анализът на състава на тампоните показа тревожни резултати: Всички тествани продукти съдържат опасни нива на тежки метали
Изследователите измериха концентрацията на различни метали в тампоните за първи път и откриха тревожно високи нива на няколко токсични вида, включително олово, за което няма известно безопасно ниво на експозиция.
Стените на вагината са облицовани с високо абсорбираща тъкан, което означава, че всички замърсители, присъстващи в хигиенните продукти, много бързо достигат до кръвния поток, без да бъдат преработени от черния дроб. Въпреки че това означава, че такива продукти трябва да бъдат строго изследвани, изследователите казват, че това не е така.
„Направени са много малко изследвания за измерване на наличието на химикали в тампоните. Доколкото ни е известно, това е първата статия, която измерва наличието на метали в тампоните“, казва епидемиологът от Колумбийския университет Джени Шърстън, която ръководи изследването.
„Притеснителното е, че открихме концентрации на всички метали, които тествахме, включително токсични като арсен и олово“, добави тя.
Изследователите са използвали масова спектрометрия, за да анализират концентрацията на 16 различни вида метали: арсен, барий, калций, кадмий, кобалт, хром, мед, желязо, манган, живак, никел, олово, селен, стронций, ванадий и цинк.
Най-тревожно е наличието на олово, където се наблюдава концентрация от 120 нанограма на грам буфер, следван от кадмий (6, 74 нанограма на грам) и арсен (2, 56 нанограма на грам).
Концентрациите на олово са по-високи в тампоните, които не са обявени за органични, но тези, направени от органични материали, имат по-високи нива на арсен.
Независимо от произхода и марката на тампоните, нито един от анализираните продукти не показва последователно малко наличие на метали, пише "Saens Alert".
Заслужава да се отбележи, че всички анализирани метали в крайния продукт са достигнали до процеса на земеделско отглеждане на суровини и в производствения процес. Например, растенията, които произвеждат памук или изкуствената коприна, използвани за направата на тампони, могат да поемат метали от пестициди, торове и отпадни води в почвата. Освен това влакната могат да поемат химикали от пигменти и антибактериални агенти, които се добавят по-късно в производствения процес.
Въпреки че е естествено хората да бъдат изложени на известно ниво на метали, това проучване ясно показва, че тампоните могат да увеличат излагането на потенциално небезопасни високи нива на тези елементи, предупреждават изследователите.
„Въпреки че токсичните метали са неизбежни и ние сме постоянно изложени на ниски нива, нашето проучване ясно показва, че те присъстват в менструалните продукти и че жените може да са изложени на по-голям риск от излагане, използвайки тези продукти“, казва експертът по изотопна геохимия Катрин Шилинг, също от Колумбийския университет.
Изследователите посочват, че също така липсват данни за това как химикалите се абсорбират през стените на вагината, така че не е известно как наличието на метали в тампоните може да повлияе на здравето, но също така, че резултатът от изследването е призив за преразглеждане на стандартите за безопасност на хигиенните продукти.
„Наистина се надявам, че производителите ще бъдат задължени да тестват продуктите си за метали, особено токсични. „Би било важно обществеността да призове или да поиска по-добро етикетиране на тампони и други менструални продукти“, казва Шърстън.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.