7 милиона лалета и мистични създания в най-красивите градини

11 април 2015 11:14   8138 прочита
В “Кюкенхоф” всяка година се засаждат по 7 млн. лалета. В прочутия холандски парк организират специални екскурзии.
В “Кюкенхоф” всяка година се засаждат по 7 млн. лалета. В прочутия холандски парк организират специални екскурзии.


В “Кюкенхоф” всяка година се засаждат по 7 млн. лалета. В прочутия холандски парк организират специални екскурзии.

Hяма нищо по-красиво от цветна картина през пролетта. Затова, когато през този сезон се окажете в някой град в чужбина, не е зле да се заинтересувате дали паркът му не се числи към местните забележителности. Всъщност много градини отдавна са си спечелили световна слава и са се наредили сред шедьоврите, които непременно трябва да бъдат видени. Туристическият сайт “Трипкурейтър” определи 10-те най-посещавани оазиса от зеленина и цветя в Европа.

Градините на замъка “Виландри” в долината на Лоара във Франция според някои специалисти са сред най-красивите не само на Стария континент, но и в света. Вероятно поради тази причина са в списъка на културното наследство на ЮНЕСКО. Изградени по правилата на градинската архитектура от XIV в., те са разположени на каскада от тераси и носят поетични имена като “Слънчевата градина”, “Водната градина”, “Градината на любовта”. Освен това има и декоративна зеленчукова градина.

Едно от тайнствените същества в Изгубените градини на Хелиган.

Замъкът “Виландри” е строен от министъра на финансите на крал Франсоа I Жан дьо Бретон. Неговите последователни притeжатели променят не само сградата, но и градините. През XIX в. френският стил на изграждането им дори е пожертван в името на английския парк. През 1906 г. д-р Жоаким Карвало се влюбва в изоставеното по онова време място

Той купува заплашения от разрушаване замък и напълно преобразява градините около него, като се придържа към духа на Ренесанса. Именно на него се дължи превръщането на зеленината и цветята около “Виландри” в истинско произведение на изкуството. Днес пътеводителите за замъка неизменно започват с “известен преди всичко с градините си”.

Градината “Космическа спекулация” се намира близо до Дъмфрис в Южна Шотлания. Тази уникална частна градина е отворена за посетители само един ден в годината. Ландшафтът ѝ, който използва пространството и формата, за да създава метафори, е вдъхновен от науката и като нея друга в света няма. Градината е създадена през 1989 година от Чарлз Дженкс, ландшафен архитект. Онези посетители, които очакват много цветя, ще останат разочаровани. Но пък онези, които ценят оригиналните и нестандартни хрумвания, ще бъдат запленени. На площ от 120 дка се срещат скулптури от неорганични материали, дори от алуминий. Дженкс отваря градината веднъж в годината, за да събира пари за изследвания за рака в памет на жена си Маги. Уникалното творение е родено от опитите на създателя си да разбере устройството и тайните на Вселената.

Ботаническата градина на Падуа е втората най-стара академична ботаническа градина в Европа и е най-старата в света, която все още е на първоначалното си място. Създадена е през 1545 година от Република Венеция като жива лаборатория за изучаване на медицинските свойства на растенията. Днес ботаническата градина е учебна стая на открито на университета в Падуа. Тя привлича туристи и местни както със специалните си колекции, така и с историческия си дизайн. Сред най-популярните забележителности в градината е предпазната стена, построена през 1700 г., за да бъдат защитени редките растения. Градината е обявена за част от световното наследство на ЮНЕСКО през 1997 г.

Някога изоставен, днес паркът на замъка “Виландри” е истински образец на изкуството на озеленяването.

Кацнала на брега на Темза, Кралската лондонска ботаническа градина, или Кю гардън, е една от най-големите в света. Създадена е през 1759 г. Разположена на 1200 дка, тя притежава най-голямата колекция от живи растения (повече от 30 хиляди) и за нея се грижат 700 души

В градината има и 4 големи оранжерии, признати заради архитектурната си оригиналност и красота. В нея са разпръснати и 30 по-малки постройки, които са се добавяли в продължение на 250 години.

Известната оранжерия с името “Къщата на палмите” е била създадена между 1844 и 1848 г. Тя е първата голяма постройка в Кралска ботаническа градина, която е изградена изцяло от ковано желязо, а стъклата са били ръчна изработка. Тази оранжерия е и дом на най-голямата палма в света, която се отглежда на закрито. “Къщата на водните лилии” пък е била една от любимите атракции на викторианската епоха. Тя е изградена през 1852 г., за да показва специално големите лилии от Амазонка.

Включена в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО през 2003 г., Кралската ботаническа градина е отворена през всички сезони и посещавана от над 2 млн. души годишно. Притежава и 7 млн. растения от всякакви видове в хербариума си.

В Кралската градина в Лондон има 30 000 вида живи растения.

“Кюкенхоф” край град Лисе в Холандия пък е толкова цветна, че изглежда нереална. Това е една от малкото градини в света, за чието посещение се организират специални екскурзии. Върху 32 хектара се разнасят ухания на лалета, нарциси, фрезии, зюмбюли. Най-добрите производители на цветя в Холандия се състезават в създаването на неповторими цветни картини и орнаменти сред фонтани, водопади и необичайни скулптурни композиции. За последните 60 г. паркът е бил посетен от повече от 50 млн. туристи.

“Кюкенхоф” е най-голямата в света градина на луковични растения. Тук могат да бъдат видени 7 млн. лалета от над 100 разновидности. Паркът е отворен за посетители от втората половина на март до втората половина на май. Тази година датите са 20 март-17 май. Всяка година аранжирането на цветята се прави около една основна тема. През 2015 г. тя е посветена на великия художник Винсент ван Гог заради 125 г. от смъртта му.

Станала прочута благодарение на картините с лилии на френския импресионист Клод Моне, градината на дома на художника в Живерни, Нормандия, привлича милиони туристи от цял свят. Днес отворена за публика, градината е популярна дестинация през лятото, когато цветята са напълно разцъфнали. Особено привлекателен е мостът в японски стил над реката, от който се откриват същите гледки, впечатлили някога Моне за прекрасните му картини. Водните цветя в рекичката Ру художникът засажда сам “за радост на окото, но и като мотив за рисуване”

Клод Моне аранжира градината по модел от японските щампи, които колекционира. Той твори два пъти - веднъж като създава природната картина и след това - когато я прехвърля на платното.

Дърветата от всички краища на Русия и поддържаната в изряден вид зеленина правят от дворцовия комплекс световна забележителност.

Градините на двореца “Версай” край Париж са може би най-съвършеният образец на френското изкуство в ландшафта. Замислени и осъществени в продължение на 40 г., те покриват 17 000 хектара и са любимо място за прекарване на уикенда от парижани в слънчеви дни. През 1661 г. Луи XIV натоварва Андре льо Нотър да изгради градините на двореца, които според Краля Слънце са не по-малко важни от самия дворец. Луи XIV сам контролира проекта и иска да му бъде докладвано за всеки детайл. Градината е направена така, че от прозорците на галерията с огледалата на двореца да се разкрива невероятна перспектива към фонтаните, големия канал и чак до края на парка. От всички краища на Франция се превозват дървета за засаждане. Хиляди работници и цели полкове войници са натоварени с осъществяването на гигантския проект. През 1999 г. опустошителна буря изкорени и повреди близо 40 000 дървета, което наложи цялостно обновяване на парка.

Дворецът “Петерхоф” в Санкт Петербург е известен преди всичко с фонтаните си, но без градините си дворцовият ансамбъл не би бил това, което е. В Горната градина от 15 хектара практичният руски цар Петър Първи садял плодове и зеленчуци за дворцовата трапеза. Съвременния си вид тази градина придобива през XVIII в. Тогава в нея се появяват някои от най-красивите фонтани. По време на Втората световна война през тази част на парка минавал противотанков окоп. По исторически документи и планове градината е възстановена в първоначалния си вид около 1960 г.

По-известната част на “Петерхоф” обаче е т.нар. Долен парк. Именно на него се дължи огромната слава и туристическата притегателност на комплекса. Правата линия на Морския канал свързва двореца с Финския залив и разделя парка на източна и западна част. Според мнозина експерти става дума за истинска енциклопедия на парковия дизайн. Други пък не престават да се дивят, че при такъв суров климат градините на “Петерхоф” са истинско чудо от зеленина и цветя.

Мистични и пълни със загадъчни фигури са Изгубените градини на Хелиган в Корнуол, Великобритания. Те са създадени от Херни Хокинс Тремейн като част от имението на семейство Хелиган, но след Първата световна война са занемарени. Постепенно градините обрасват в бурени, голяма част от растенията умират и целият парк се превръща в пущинак.

Градините на “Версай” олицетворяват най-пълно таланта на френските архитекти на паркове.

Местните жители започват да го наричат Омагьосаната гора и дълго време вярват, че в него живеят странни и митични същества. Днес тези същества са възпроизведени от дървета и храсти.

През 1987 г. в Корнуол се заселва Тим Смит, холандец по рождение и професионален музикант и шоумен по професия. Случайно разхождайки се из околностите, той зърва изоставените викториански градини и веднага решава да ги възстанови. Оттук тръгва световноизвестният проект “Рай”, който възлиза на стойност от 130 млн. евро.

Алхамбра, перлата на испанската Гранада, също може да се похвали със забележителни градини. Това безспорно е най-красивият мавритански комплекс в Европа. Името Алхамбра има арабски произход и означава “червена крепост”.

Строежът на ансамбъла от дворци е започнат през XIII век е завършен около 1390 г.

Испано-арабската градина e съставена от всичко онова, което може да даде удоволствие на човешките сетива - цветове, светлина и сенки, ароматни растения, шум от течаща вода, различни по състав материали, вкус на плодове. В жарката Андалусия градините на Алхамбра са истински оазис от зеленина и нежност.

Шотландската градина “Космическа спекулация” поразява въображението с футуристичните си форми.



Вода, аромати на цветя и бял камък в градините на Алхамбра



Моне първо аранжирал парка на Живерни и после го рисувал./ 24 часа


Още за: градини   пролет   парк   Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар