31 октомври: Отбелязваме първата пешеходна пътека, денят, който промени историята на трафика: Защо се нарича "зебра"? 

01 ноември 2024 06:03   2202 прочита


 
 
Първият пешеходен преход в историята е отбелязан във Великобритания на 31 октомври 1951 г. в град Слау, западно от Лондон. 


 Тази иновация беше отговор на нарастващия хаос в трафика и необходимостта от по-голяма безопасност на пешеходците в градските зони. Преди това пресичане не е имало стандартизирана маркировка за пресичане на пътното платно и движението често е било оставено на комуникация между шофьори и пешеходци, което е причина за множество пътнотранспортни произшествия. С въвеждането на пешеходната пътека започна нова ера в безопасността на движението. 

Как изглеждаше първата пешеходна пътека? 

Първото пресичане беше отбелязано с бели ивици на тъмен фон, което го направи изключително забележимо. Тези хоризонтални линии, подобни на зебра, бяха поставени, за да разделят ясно зоната, запазена за пешеходци, и зоната, през която протича трафикът, помагайки на шофьорите да забележат и намалят скоростта, така че пешеходците да могат да се движат безопасно. 

Защо се нарича "зебра"? 
Малко след установяването на кръстовището сред британците започва да циркулира името „зебра“. Въпреки че точният източник на името не може да бъде потвърден със сигурност, се смята, че името произлиза от визуалната прилика на кръстосването с ивици върху козина на зебра. Смята се, че британският политик и военен офицер Джеймс Калахан пръв е използвал термина „зебра“, описвайки пресичането като нещо, наподобяващо зебра. Този израз скоро стана популярен и навлезе в ежедневието, а името "зебра" по-късно беше прието от много други езици. 


Отлични резултати 
Изпълнението на първата "зебра" беше много успешно. След като бяха инсталирани в Слау, прелезите започнаха да се разпространяват в цяла Великобритания и скоро бяха възприети в други страни. Изследванията показват, че този тип пресичане е намалил драстично броя на пътнотранспортните произшествия по пътищата, правейки движението по-безопасно и по-ефективно. С въвеждането на този стандартизиран знак шофьорите по-лесно разпознаваха пресичащите, а пешеходците получиха безопасността, която чакаха от дълго време. 

В исторически план зебрата се е превърнала в символ на пътната безопасност и един от най-разпознаваемите елементи в трафика. Днес е немислимо да има съвременен градски трафик без тези прелези, които заедно със светофарите и другите пътни знаци гарантират безопасността на всички участници в движението. 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар