Ужилените от пощаджията Г. Тилев пенсионери застанаха срещу него с иск да им върне 160 000 лв. влогове
Крадлив пощаджия и цяла банка сгорчиха старините на пенсионерите от 3 села
“Пощенска банка” разиграва измъчените хора от три села
Състав на Районен съд - Петрич, председателстван от Рая Манолева, даде вчера ход на делото срещу бившия служител на “Български пощи” в село Яково Георги Тилев, който източи депозитите на десетки възрастни хора от селата Тонско дабе, Дреново и Яково. Съдът допусна граждански искове за обезщетения на 22-ма ужилени с различни суми. Още петима потърпевши бяха конституирани като граждански ищци. Тъй като ответници по исковете са “Пощенска банка” и “Български пощи”, които трябва да бъдат запознати с исковите молби, следващото заседание по делото бе отложено за 25 октомври.
Съдебната зала едва побра над 20-те свидетели, които са и потърпевши. Георги Тилев е обвинен за длъжностно присвояване на около 160 000 лева от депозитите на десетки вложители. Той е действал като служебно лице на “Български пощи”, на които “Пощенска банка” възложила приемането на депозити от населението. Присвоените от него средства са много повече, тъй като за част от взетите от него в качеството му на длъжностни лице пари той не е издавал съответните документи.
Скандалът с ужилването на десетки пенсионери гръмна в началото на февруари миналата година, когато баба Карамфила Димитрова от село Тонско дабе за пореден път поискала от пощаджията Георги Тилев парите си от депозита, но се оказало, че ги е изтеглил.
Повече от година “Пощенска банка” - Петрич не даваше категоричен отговор на пострадалите пенсионери дали ще им върне парите. След упорито писмено настояване обаче от прокурора по случая Елица Калпачка пред “Българска народна банка” и “Банков надзор” банката склони да върне средствата на хората. Преди около 4 месеца тя покани около 20-ина от тях да си получат парите. Пострадалите пенсионери от трите села обаче са възмутени от поведението на банката, която вместо да съдейства на разследващите и пострадалите, създава бюрократични пречки пред изясняване на истината и обезщетяването на хората.
Вместо да ни върнат парите, започна нашето ходене по мъките, оплакаха се пострадалите пенсионери. От офиса на банката ни разкарват в омагьосан кръг, изискват от нас да им представим вносни бележки и договори, и то оригинални, с каквито не можем да разполагаме. Георги Тилев злоупотреби с нашето доверие към него. Той се възползва, че сме възрастни, по над 70 години, и съзнанието и вниманието ни не са толкова ясни, а и сме доверчиви, защото сме свикнали да живеем честно от труда си. Той е теглил без наше знание парите ни, унищожавал е старите вноски бележки и договори, като е издавал нови, за които ние нищо не знаем.
На някои от договорите дори не се е подписвал. Някои от нас имат вносни бележки, но по различни причини са загубили договорите си и от банката казват, че няма да на дадат парите. Питаме прокуратурата и БНБ това ли е регламентираната банкова практика? Защото знаем, че в която и да е банка, в която имаш сметка, е достатъчно да покажеш личната си карта и да си получиш парите.
Защо тогава “Пощенска банка” ни търси оригинални документи за внесените пари, след като всички документи са в банката и цялата информация за нашите пари е в техните компютри? Няма ли прокуратура да провери защо от “Пощенска банка” не искат да ни върнат парите, на нас, уморените и болни пенсионери, и ако има нарушения от страна на банката или нейни служители, виновните да бъдат наказани, заявиха вчера пострадалите възрастни хора.
Браво Дончо добре си се подредил в живота нали?
обърнете се към министър Дянков мисля, че ще се разреши проблема отитете му на крака във
София и от там ако не се получи, има и друго решение. Но Пощенска банка е пиратска.
момента търсете за да получите успех.
от страна на банката търсят бележки, питам къде е комисията по банков надзор къде са нямаги.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.