Пощаджия стана банкер на 5 села и източи над 60 000 лв. от парите за “черни дни” на земляците си
Комбината започва да се разплита, след като единствената жителка на с. Тонско дабе баба Карамфила след 20 г. отшелничество слезе в Петрич да си вземе спестените от пенсията пари и откри, че 800-те лв. в сметката й ги няма
Пощаджията във високопланинското петричко село Яково Георги Йосифов Тилев, който раздава пенсиите на местните жители и отговаря за клона на Пощенска банка в селото, изпразни сметките в банката на десетки стари хора, събирали с много пот по безводните огражденски чукари пари за “черни дни”. Вчера в яковския банков клон трети ден вървеше ревизия, изпратена от ръководството на пощата в Петрич и Благоевград. От обадилите се на ревизорите до вчера ограбени пенсионери стана ясно, че той е присвоил над 60 000 лева по документи. В сумата влизат и пенсиите на няколко души, които решили да не ги получават всеки месец, и помолили Тилев да им ги превежда в сметка в банката.
Сумата, която е прибрал комбинаторът пощаджия е много по-голяма, тъй като много от хората са му оставяли парите си без разписка да ги пази в банката, за да не ги откраднат от къщите им. Пощаджията-банкер Тилев е обслужвал от 30 години жителите на селата Яково, Дреново, Богородица, Драгуш и Тонско дабе. Хората в 5-те села са предимно в пенсионна възраст, много от тях са болни и не могат дори да ходят. Тилев се е възползвал от безпомощността и неграмотността им. Ограбените от него стари хора са кътали парите си за погребение и за децата си, които са разпръснати по градовете.
Схемата, по която Тилев е действал, е следната: От продадените прасета, агнета и ярета, от предадения тютюн и от пенсиите хората носели парите си в така наречената поща-банка в Яково на Тилев. Той им давал вносни бележки и изпращал парите в петричкия клон на банката. Когато някой имал нужда от пари, отивал при него, попълвал писмено заявка за нужната му сума и след три дена получавал парите си. Тилев сам попълвал заявките, сам получавал парите и с подправени подписи парафирал, че еди-кой си ги е получил. Слагал банкнотите в джоба си, а хората не знаели нищо за комбината. Не се знае от колко време пощаджията-банкер е въртял схемата.
Първа пропищя 77-годишната единствена жителка на Тонско дабе баба Карамфила Димитрова, която преди няколко дни, както съобщи в. “Струма”, за пръв път от 20 години слезе в Петрич. Тя отиде с кметския наместник на Яково Велин Иванов в Пощенска банка и установи, че кътаните от нея 800 лева ги няма. Тогава пощата предприела ревизията, но по необясними причини в нея не са привлечени икономически полицаи и прокуратурата.
Вчера селата Дреново и Яково приличаха на разбунен пчелен кошер. Хората на групички обсъждаха далаверата на пощаджията. “Тих и скромен човек е, да не повярваш, че го е направил”, тюхкаха се старците.
Братът на 77-годишната Карамфила Димитрова - Стоян Атанасов, разказа в смесения магазин на село Яково: Георги признал на сестра ми, че парите й е взел той. Тогава тя отишла с Велин Иванов в банката в Петрич, където се оказало, че в сметката й няма пари. Синът ми Левчо Атанасов също внесе при него 12 000 лева, но сме изгубили бележката. Може и да са заминали по “реда”, ако Тилев не ги е заприходил в банката. Белким парите да са в сметката, Георги е от 30 години хем пощаджия, хем отговаря за банката, хем раздава пенсиите.
Бай Стамен се тюхкаше: Дадох му без разписка 400 лева, после още 500 лева да ги пази, аз нямам къде да ги държа. Щом съм му ги дал без разписка, все едно съм му ги дал назаем. Ако ми ги върне, върне, ако не - здраве.
Хората в яковския магазин говореха, че миналата година Георги Тилев платил 25 000 лева за къщата на сина му Емил в село Кърналово. Тилев има и две дъщери.
Децата на дядо Георги Трайков от Яково се разбрали с Георги Тилев да не взимат пенсията му от 240 лева, а Тилев да превежда парите в банката на сметка. Парите на дядото ги няма в банката. За две години това са 5760 лева.
Баба Добра Донева от съседното село Дреново твърди, че Георги Тилев не е пипал нейните пари. Съседите й обаче не й вярват, защото хитрият пощаджия, преди да започне ревизията, обиколил “клиентите си” и ги помолил пред ревизорите да не казват, че е изтеглил парите им без тяхно знание, а да кажат, че сами са ги взели. Някои се хванали и дори подписали декларации. Тилев им обещал, че ще им ги върне.
Дядо Костадин Тренчев и баба Венета Тренчева също имат парички в “банката” на Яково. Сигурно и ние сме пострадали, твърдяха те със сълзи на очи.
Поп Иван Иванов от Дреново вчера седеше до печката в бара си в селото: Нека ревизорите проверят и дали черквата в Яково има влог в банката, обясняваше свещеникът, който е отговорник и на яковската черква.
Много от хората се страхуват да признаят, че са имали пари в банката при Тилев. Други го съжаляват, хващат се на въдицата му и твърдят, че те са изтеглили сами парите си, които той на практика е взел. През последните дни Тилев се шегувал с някои съселяни: Нямате ли някое прасенце за продажба да донесете пари в банката.
кази ми моля те за кои 4урук става дума в твоя коментар Да не би за един нисак от квартал 6арон ?4акам отговор моля
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.