Подробности за разбитата престъпна група за измами с компенсаторни бонове
Собственикът на заложна къща З. Укалски, брат му с още 3-ма и 30 “наследници” в организираната мрежа за източване на 500 000 лв. от “Популярна каса”
43-годишният собственик на заложна къща в Кюстендил Здравко Укалски е обвинен за организиране и ръководене на престъпна група, съобщиха вчера от Окръжна прокуратура - Кюстендил. Досъдебното производство срещу него е във връзка с разкрита от полицията в областния град група за измами с компенсаторни бонове.
Наред с Укалски в схемата са замесени брат му Илчо Укалски, както и Валентин Кютукчиев от село Берсин, Росен Христов от село Радловци и перничанинът Станислав Стоянов. Петимата попаднаха в ареста, след като криминалисти разкриха система за източване на държавния бюджет чрез фалшифициране на разписки на централния депозитар. Според разследващите петимата прибрали от държавната хазна малко над половин милион лева за времето от 2006 до 2008 година.
Член 321 от Наказателния кодекс стана популярен, след като по него бе образувано дело срещу дупнишките бизнесмени Пламен Галев и Ангел Христов и петима от техните авери. Според законодателството на България, ако престъплението на кюстендилските измамници бъде доказано в съда, ги очаква затвор до 10 години. Групата се занимавала с източване на средства от инвестиционния посредник “Популярна каса” - Пловдив.
Трябва да уточним, че петимата са присвоили парите на живи хора, представяйки се за техни наследници, уточниха от Окръжна прокуратура - Кюстендил. Източването на средствата е ставало чрез фалшиви депозитарни разписки, актове за смърт, удостоверения за наследници, лични карти и други документи. С тях лицата са въвели в заблуждение служителите на кюстендилския клон на “Популярна каса” и са получавали суми в размер от 500 лева до 3000 лева. Самите средства са теглени от банка “Биохим”.
Наред с петимата до този момент Кюстендилска окръжна прокуратура е привлякла като обвиняеми още около 30 човека, които са се явявали в “Популярна каса”, за да се представят за наследници. Те ще отговарят за използване на документи с невярно съдържание, като наказанието за това е лишаване от свобода до 8 години.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.