Осъдиха ексмитничаря М. Митовски на 1,5 г. и конфискация на 1/6 от имуществото за лихварство
1 година и 6 месеца затвор условно и конфискация на една шеста от имуществото за ексмитничаря Методи Митовски постанови окръжен съдия Красимир Аршинков. Скандалният бивш митнически служител бе признат за виновен по обвинението, че в периода 29 май 2008 г. - 29 август 2008 г. раздал пари на лихва на сина на бившия главен дознател към ОД на МВР - Благоевград Наталия Бабанова - Ивайло /28 000 евро/, на строителния бос Борислав Тимчев /110 000 евро/ и на двамата съдружници в "Папая" ООД /бившият ресторант "Акрополис"/ Любомир Георгиев-Швейка и Николай Байкушев, брат на строителния предприемач Петър Байкушев, на които дал 102 260 евро.
Митовски бе оправдан по обвинението, че упражнявал лихварство в периода 28 януари 2003 г. - 2 март 2004 г., където сред клиентите му били Кирил Иванов, други бизнесмени и негови колеги от митница Благоевград.
Присъдата е прецедент, тъй като това е първото гледано дело за лихварство в Благоевградския окръжен съд. Съдебното следствие не бе протакано и приключи рекордно бързо - в рамките на 3 месеца. В последната си дума пред съда вчера Митовски не се призна за виновен и заяви:
Въобще не съм осъзнавал, че върша престъпление, защото съм правил услуги на приятели и познати. Хората едва ли не на колене са ми се молили, за да си спасят бизнеса. Договорите съм ги правил при нотариуси - правно компетентни лица, нали за това съм им плащал, а не с моите пари аз да лежа по затворите. Една година са ме подслушвали, без да знам, но са слушали какво - разговорите ми с адвокатката /б.р. - Парашкева Зотева/. Половината Благоевград са лихвари, а че помагаш на четирима-петима познати е престъпление. Излезе, че аз едва ли не съм заплаха за финансовата сигурност на страната. Не съм дал 1000 лв. на някой циганин и после да го бия по главата: "Дай 20 лв.!", услужил съм с пари на дългогодишни приятели и близки. Аз има откъде да си изкарвам парите, а не на гърба на закъсали хора.
Митовски обясни и за това как дал парите на познатите си, като с част от тях се оказало, че разбрал, че има заложена лихва по договорите, едва след сключването им.
Ситуацията с Боби Тимчев, с когото се познаваме от 20 години, беше следната - беше закъсал, в Банско обектът му затъваше, плачеше му се... Помоли ме да му дам и услужих, върна ги за много кратък период - няма и месец, разказа Митовски.
Както "Струма" писа, според обвинителния акт на прокуратурата ексмитничарят работел с лихви от 3 до 5% месечно, въз основа на които се е облагодетелствал със 700 000 лв. Присъдата на съдия Аршинков подлежи на обжалване в 15-дневен срок пред Софийски апелативен съд.
Преди няколко дни Методи Митовски успя да осъди българската прокуратура на 6000 лв. заради това, че му повдигнали неоснователно обвинение и му причинили стрес и емоционално разстройство. Преди години Митовски беше уволнен от митницата, впоследствие възстановен от съда на длъжността митнически инспектор, след което пак беше освободен от работа.
Всичките злобари и нещастници!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.