Мъж се опита да пробута фалшива банкнота в банка
16
октомври
2012
10:58
10 коментара
35893 прочита
Мъж се опита да пробута фалшива банкнота в банка, съобщиха от ОД на МВР в Благоевград. Вчера сутринта в Районното полицейско управление в Петрич е получен сигнал за опит за прокарване в обръщение на неистинска банкнота от 100 щатски долара в банка „ДСК” - клон - Петрич.
От пристигналите на място полицейски служители е установено, че извършител на деянието е 19-годишен петричанин, който е поискал от служителката в банката да му бъде обменена банкнотата. Младежът е задържан със заповед до 24 часа. Неистинската банкнота е иззета.
За случая е уведомена Окръжна прокуратура -Благоевград.
източник: dariknews.bg
... престъпление е пускането в обращение на подправени парични знаци или приравнени на тях други финансови знаци. Това престъпление е предвидено в чл. 244 НК. Неговата ал. 1 гласи следното: „Който прокара в обращение подправени парични или други знаци или платежни инструменти по чл. 243, ал. 2, придобие или си служи с такива, като знае, че са подправени, или ги пренесе през границата на страната, се наказва с... ”.
Субект на престъплението може да бъде всяко наказателноотговорно лице, което обаче не е участвало в подправката. Ако е участвало преди това в подправка на знаците, то лицето ще носи отговорност само за тяхната подправка по чл. 243 НК и никога за ползването им по чл. 244 НК. Разглежданият състав е субсидиарен спрямо този по предходния чл. 243 НК, заради което не може да има реална съвкупност между двете престъпления.
Предмет на престъплението са подправени парични знаци, таксови или пощенски марки, облигации ил
Изпълнителното деяние по алинея 1 се изразява в една от следните три форми:
а) Първата му форма е прокарването в обращение на подправени финансови знаци. Тази форма на изпълнителното деяние се свежда до първоначално разпространяване на подправените знаци – непосредствено след тяхното изготвяне или преправяне – чрез предаването им на други лица или чрез извършване на плащания с тях.
б) Втората форма на изпълнителното деяние е служенето с подправени финансови знаци. Тази форма на изпълнително деяние означава, че деецът още когато приема знаците, знае, че са подправени, а след това сам ги ползва, за да извърши на свой ред плащане. Разбира се, по-често срещан е случаят: деецът да узнава, че знаците са подправени не когато ги приема, а по-късно – когато ги държи, и въпреки то
в) И третата форма на изпълнителното деяние по чл. 244 НК е внасянето в страната на подправени финансови знаци. Внасяне на такива знаци има, когато те са пренесени през митническата ни граница в посока към вътрешността на страната (вносна контрабанда).
И както каза някой преди мен, хората да не са експерти!!! На мен лично пари изтеглени от банкомат не са ми ги взимали в бензиностанция, защото бяха фалшиви... Какво правим в този случай? Имаш ли някой закон за това?
Со здраве!
Какво значи опитал да пробута? Осъди го "вестника" вече!?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.