Кримката Г. Расолков, дясна ръка на лихвар №1 В. Шалявски, остава зад решетките
Най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража" постанови благоевградският окръжен съдия Атанас Маскръчки спрямо кримката Георги Расолков, който, както съобщи в. "Струма", бе арестуван в четвъртък вечерта за помагачество в незаконната лихварска дейност на лихвар N1 в Пиринско Венцислав Шалявски.
През юни тази година Шалявски беше освободен от домашен арест срещу 15 000 лв. парична гаранция. В събота следобед магистратът заседава близо два часа по искането за вземане на постоянен арест за Расолков, направено от водещия разследването окръжен прокурор Весела Стоилова.
31-годишният беличанин, който от години наред се подвизава в Благоевград и е спряган за част от наказателната дружина на покойния кримибос Георги Тодоров-Гурвата, в съдебна зала призна за близки отношения с Шалявски - играел карти по цял ден с него и го разхождал с мерцедеса му насам-натам, но отрече да работи за него. По време на заседанието станаха известни факти от дейността на Шалявски и Расолков през последните месеци. На делото стана ясно, че през април тази година лихвар N1, който беше арестуван и предстои внасянето на обвинителен акт срещу него за лихварство, е продължавал да раздава кредити и сключва договори чрез съучастници.
Една от последните сделки е свързана с покупка на апартамент от покойника Славчо Павлов и препродажбата му на хотелиера и общински съветник в Благоевград от ПП "Земеделски народен съюз" Христо Ковачки. Расолков е арестуван след като клиентка на Шалявски - пенсионерката Василка Христова, в сряда проплакала в полицията от лихваря. Нейните вноски били събирани от Расолков и лицето Любомир Самарджиев, като същия ден тя им предала поредната сума. Подробностите прокурор Весела Стоилова изнесе в пледоарията си за задържане под стража спрямо Расолков: Лицето Славчо Павлов е имал ипотечен кредит към банка, който не могъл да погасява. В този момент бил принуден от Шалявски да си продаде апартамента посредством Расолков.
След натиск обвияемият е бил упълномощен чрез нотариус от Павлов да продаде апартамента на Христо Ковачки и взима 1000 лв. комисион. Славчо Павлов не е сред живите, но майка му разказа за мъките, през които е минал и за това как е бил притиснат от Шалявски. В мазето на къщата, в която живее Миглена Велева, приятелка на Расолков, са намерени документи, сред които нотариалният акт. Тя казва, че са й били предадени от Расолков за съхранение. Пенсионерката Василка Христова също е сред пострадалите.
От показанията й става ясно как тя е плащала лихвата за задължение два пъти в месеца - последните месеци не давала парите лично на Шалявски, а идвало момче на име Жоро. Тя е посочила, че ако дължи 300 лв. лихва на падежа и не я е платила, на следващия ден тя става 600 лв., как е била накарана да отиде в дома на Шалявски, докато е бил под домашен арест, и със съпруга й са били тормозени заради разпитите пред съдия, как се страхува.
На 16-ти ноември, в сряда, Расолков е бил в дома на Христова, за да вземе за пореден път лихвата. Възрастната жена вече не е издържала и се е обадила за помощ, след което той и Самарджиев са били арестувани, като последният твърди за Расолков, че е един от най-доверените и приближени хора на Венцислав Шалявски, постоянно е шофирал единият "Мерцедес", а Самарджиев - другият /б.р. автомобили-близнаци с еднакви номера 9595/. Заявено бе, че пострадалите се страхуват да говорят.
Пенсионерка и мъжът й, които работят допълнително, защото плащат по 700 лв. месечно вноска, заявили, че ги е страх, че ще дойдат млади и прави момчета и не знаят какво ще им се случи - погледнете на какви хора са силни, обърна се към съда прокурор Весела Стоилова. Адвокат Красимир Дуков опонира с твърдението, че доводите на прокуратуарата са абсурдни и нелогични и поиска на Расолков да му бъде направена спешно съдебно-медицинска експертиза, която да установи кистата в окото му и да отговори на въпроса опасна ли е тя за здравето, може ли да се стигне до фатални последици.
Самият Расолков разказа, че в деня след ареста е имал записан час в очна клиника "Академик Пашев" - София, където му предстои операция. По време на обиска от него са иззети капки за очи, които използвал, за да притъпяват болката му. "Кистата в окото ми беше открита от д-р Бързачка. Тя ми обясни, че това е прогресивно растящо тумурно образувание, което може да направи разсейки в мозъка, може всичко да се случи...", обясни Расолков.
Прокурор Стоилова се противопостави, че заболяването не е тежко и няма пречка експертиза да бъде направена от ареста, а лечението да се осъществи в затворническа болница. "Преди деня на операция се предполага човек да е в пълен покой, а Расолков вместо да почива, се е занимавал с престъпна дейност - събиране на дължими лихви", заяви прокурор Стоилова. В крайна сметка експертиза и разпит на д-р Бързачка не бяха допуснати от съдия Маскръчки. За отношенията си с Шалявски Расолков разказа следното: С него се познаваме от много години, собственик е на заложна къща "Енигма".
Приятели сме, играем карти в офиса му, чат-пат го возя, където каже, но нямам нищо общо с бизнеса му, дори ме гони, когато прави сделки. Когато не съм в Белица, в Благоевград живея при моята интимна приятелка Антоанета Кутова. Финансово ме издържат тя и родителите ми, играя карти по цял ден в офиса на Шалявски, но си търся усилено работа. Относно случая със Славчо Павлов - познаваме се отдавна, имаше финансови затруднения, не можа да си обслужи заема и ме помоли да му съдействам да продадем апартамента. Даде ми пълномощно, а купувачът беше Христо Ковачки. Взех 1000 лв. от сделката.
По време на ареста полицаите намериха в мен телефон, запалка, цигари и капките за очи, пари в мен не са намирани, разказа Расолков. Адвокатът му Красимир Дуков лаконично поясни: "В свидетелските показания се казва, че не Расолков е гледал страшно, а Самарджиев, т.е. този, който гледа страшно, е на свобода, а този, който гледа благо - в ареста". Що се отнася до сделката е установено, че Шалявски и Ковачки имат близки отношения.
Към момента Расолков е привлечен като обвиняем по чл. 252 от Наказателния кодекс, който предвижда наказание лишаване от свобода от 3 до 5 години и конфискация до една втора от имуществото. В мотивите си за определяне на най-тежката мярка за неотклонение спрямо помагача на Шалявски съдия Маскръчки прие, че е налице да продължи да упражнява незаконната дейност и да въздейства чрез заплахи или други методи на свидетели, дали показания в досъдебното производство.
"Налице е обвинение, за което се предвижда наказание лишаване от свобода, от доказателствата до момента е видно, че Расолков е съпричастен към извършваната от Шалявски незаконна дейност. Разпитите на свидетелите до момента, които са над шест, уличават обвиняемия в престъпление", обяви накратко мотивите си съдия Маскръчки. Определението му ще бъде атакувано от Расолков и адвокат Красимир Дуков в Софийски апелативен съд.
От представената справка за съдимост пред съда стана ясно, че само преди месец в Районен съд - Благоевград срещу Расолков е внесен обвинителен акт по чл. 209, ал. 1 от Наказателния кодекс - за измама, по което дело, ако бъде признат за виновен, го грозят от 1 до 6 години затвор. Расолков има висящо наказателно производство за нанесен побой. Към днешна дата той е реабилитиран, но очевидно е склонен към извършване на ново престъпление.
Последната хулиганска проява на Расолков, който в миналото гравитираше около групата на Гурвата, беше преди месец в заведение "Ванс" в село Логодаш. След стабилен запой с Валентин Сукалински-Ловешкия и Димитър Лазаров-Дуди трошиха чинии и бутилки и псуваха и обиждаха собственика на заведението Тошко Вагалински и семейството му. В съдебна зала стана ясно, че скандалът между кримигрупата и ресторантьора възникнал заради платени, но несервирани кебапчета и пиене. Тогава на съд за дребно хулиганство беше изправен само Ловешкия, който районният съдия Владимир Пензов наказа със 150 лв. глоба.
Предстои утре Окръжният съд да заседава и по мярката на Венцислав Шалявски, която прокурор Стоилова иска да бъде изменена в по-тежка.
Е, застърсил си си!!!!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.