Губернаторът Л. Анчев под угроза до 8 г. затвор за аферата "Гърляно"
Л. Анчев бе пуснат на свобода срещу "подписка"
Областният управител на Кюстендилска област Любомир Анчев от вчера е обвиняем за присвояване в особено големи размери. Губернаторът официално бе привлечен по делото за далаверите около възстановяването на моста на кюстендилското село Гърляно, разрушен от природната стихия през октомври 2009 година, в което бяха похарчени 3 860 580 лв.
На господин областния управител е повдигнато обвинение по чл. 282, ал. 2 от НК, който предвижда от 1 до 8 г. затвор и лишаване от право да се заемат държавни длъжности за престъпление по служба, извършено от длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение, в резултат от действията на което биха могли да настъпят значителни вредни последици, каза административният ръководител на Кюстендилска окръжна прокуратура Камен Пешев.
Според разследващите става въпрос за поръчки около възстановяването на моста в с. Гърляно за около 300 хиляди лева, обясни окръжният прокурор Пешев.
Малко преди обедната почивка Анчев, придружен от адвокат, излезе от сградата на Окръжната следствена служба в Кюстендил. Наблюдаващият по случая е прокурор Владимир Мицов. Той обаче в момента е в отпуск, обясниха от държавното обвинение в Кюстендил.
Досъдебното производство по случая "Гърляно" бе образувано след сигнал на кмета на град Кюстендил Петър Паунов още миналата година. Първоначално делото бе образувано срещу неизвестен извършител, води се доста продължително време, като се събираха доказателства, обсъждани на най-високо ниво, и в резултат на това стигнахме до тази квалификация, каза още окръжният прокурор на Кюстендил.
Малко след приключването на действията около привличането му като обвиняем, Анчев обяви: Няма нищо тревожно. За какво става въпрос - питайте следствието, каза той, отказвайки да коментира действията на държавното обвинение, и има ли достатъчно доказателства по повдигнатото му обвинение.
На въпрос вярно ли е, че в края на миналата седмица е получил призовка, в която му е разпоредено да се яви при следовател Емил Митов за привличането му като обвиняем, Анчев категорично отказа да коментира.
Въпреки големия интерес името на адвоката, избран от Анчев, за да го защитава, остана неизвестно, тъй като юристът твърдеше, че се събрали пред сградата на полицията и следствения отдел в Кюстендил "по лични дела".
Ще се постараем до 15 септември да приключим работата по написването на обвинителния акт, обеща окръжният прокурор на Кюстендил Камен Пешев. След повдигане на обвинението Л. Анчев бе пуснат на свобода срещу "подписка".
Кметът на Кюстендил, юристът Петър Паунов, вчера коментира, че е информиран за обвинението срещу Любомир Анчев, но не пожела да коментира подробности около източването на пари, тъй като срещу него в Районно управление на полицията в Кюстендил беше внесена жалба от герберите за изнасяне на информация за водено разследване, което не е приключило. По-важното за мен като юрист и като кмет е, че министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, главният прокурор Борис Велчев и местните прокурори, следователи, полицаи потвърдиха сигнала ми за престъпления, извършвани от областния управител, вследствие на което тръгнаха две разследвания, каза Петър Паунов.
Данни сочат, че парите са отпуснати за преодоляване на нанесени щети на общински и държавни обекти от наводнения през 2009 година в Кюстендилска област, когато бяха отнесени три моста. Средствата са предоставени за възстановяване на пътя до ВЕЦ "Осогово" - 525 000 лева, за общински мост на село Ръсово - 295 000 лева, за общински път за село Съжденик - 404 480 лева. Само за тях Министерски съвет отпуска общо 1 707 000 лева. Разследва се и как са харчени средства, осребрени от Министерски съвет. На обектите работи фирма "Люко-К", протежирана от Любомир Анчев. Тя е собственост на Васил и Любка Николови, които са подсъдими в Благоевградски окръжен съд за половин милион лева по програма САПАРД за надписани дейности.
Прокуратурата разследва и втора фирма, гравитираща към герберите в Кюстендил - "Стройпроект", която също работи по отстраняването на щети от придошли реки в Кюстендил. Разследват се още и предоставени средства от агенция "Пътна инфраструктура" в размер на 1 011 000 лева.
.Обръчът около Кюстендилския ГЕРБ - със 7. 5 декара терен и 2. 5 декара сгради за над 50 хиляди лева
Доведените лично от депутата Валентин Микев и от областния управител Любомир Анчев изпълнители на ремонтните работи по възстановяване на обектите, пострадали от придошлата през есента на 2009 година река Бистрица, изобщо не са си губили времето. Само ден след като сключват договор за милионите, отпуснати от държавата за щетите от бедствието, късметлиите си регистрират в града на черешите фирма с име „Еколеспроект“.
Фирмата се появява в правния мир ден след като е сключен договор за ремонтните дейности, за които държавата отпусна първите 1. 7 милиона лева. “Случайно” фирмата се управлява от общинския съветник от ГЕРБ и се менижира от сина на областния управител Владислав Анчев.
След два месеца и половина “Еколеспроект“ купува имотите в Гърляно, на 100-ина метра от пътя, който трябва да се ремонтира.
Не минават
… прочети повече
и три
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.