Благоевградският окръжен съд потвърди: 13,5 г. затвор за В. Добрев и К. Гущеров
Обезобразили със сода каустик студентките Х. К. и М. Коемджиева
Съдебен състав на Благоевградския окръжен съд, председателстван от Илияна Стоилова, потвърди първоинстанционната присъда на районните магистрати спрямо Калоян Гущеров и Венцислав Добрев от дупнишкото село Яхиново, обезобразили лицата на студентките Х. К. и Мария Коемджиева. Съгласно потвърденото решение поръчителят на тежкото престъпление Венцислав Добрев ще лежи в затвора 8,5 години при строг режим, а Калоян Гущеров, лиснал изгарящата течност - 5 години.
Двамата трябва да платят на Христина 50 000 лв. обезщетение за причинените неимуществени вреди и 10 000 лв. на приятелката й Мария.
Присъдата беше произнесена на първа инстанция от председателя на Благоевградския районен съд Екатерина Николова на Архангеловден миналата година. Тогава в мотивите си тя се позова на практика на върховните магистрати, според която не се взима предвид състоянието на жертвите месеци след инцидента, а в деня на приемане за лечение в болнично заведение. Двете момичета, прокуратурата и подсъдимите обжалваха на втора инстанция наказанието.
По време на последното заседание по делото, което беше преди месец, Мария се обяви за по-тежко наказание, заявявайки, че все още не е претръпнала от ужаса, преживян рано призори на 25 ноември 2009 г. Тогава пред входната врата на квартирата им на ул. "Николай Петрини" в Благоевград Калоян Гущеров лисна буркан с натриева основа в лицето на Христина срещу обещани 4000 евро от бившия й приятел Венцислав Добрев, след което избяга от местопрестъплението. При инцидента пострада и Мария Коемджиева. Двете момичета се връщали от дискотека "Джулиани".
След две безсънни нощи Гущеров реши да съдейства на органите на реда и призна вината си.
Второинстанционната присъда не подлежи на обжалване. Единствената вратичка за протакане на процеса и влизане на присъдата в сила е 6-месечният срок, в който защитата на Калоян и Венцислав - адвокатите Гергана Юрукова и Александър Рачев, могат да поискат възобновяване на делото от Върховен касационен съд.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.