Арестуваха българин с 20 млн. евро в Атина, заподозрян е и за обир в Гоце Делчев
Гръцката полиция задържа българина след спасителната операция, aлармата заключва крадеца в банката.Крият името на нашенеца, който е заподозрян за още подобни удари
Българин, пробвал да извърши един от най-мащабните банкови обири на Балканския полуостров, остава анонимен и до днес. Въпреки че случката датира отпреди цели 12 години и от най-мащабната се превръща в най-куриозната кражба, разследващи и медии така и не оповестяват самоличността му, макар апашът да е подозиран за още подобни удари.
Историята се разиграва в първия уикенд на месец август 2009 година. На 8-и, събота, гръцката телевизия НЕТ предава, че в трезор се провежда мащабна акция по “спасяване” на банков обирджия. Темата минава през Франс прес, обикаля доста световни агенции, стига и до българските медии.
Неуспешният опит за обир е в предградието на Атина Касариани, където има клон Националната банка на Гърция, пише "България днес".
Още от първите съобщения става ясно, че става въпрос за нещо изключително куриозно.
Апашът, за когото бързо се разбира, че е българин, влиза в трезора в последния ден на работната седмица като клиент. Самият той по-рано наема там сейф. Според предварително набелязания си план успява да се скрие в сградата, в помещение без камери. След края на работния ден започва методично да отваря и да изпразва касетки, а откритите пари и ценности да прехвърля в своя сейф. Това продължава до събота по пладне. Според последващите разчети плячката му се очертава като колосална – от 20 отворени сейфа успява да извади около 20 милиона евро. Нещата обаче се прецакват, когато нашенецът, без да иска, задейства детектор за движение и в банката се активира супер модерна защитна система, която, освен че пуска алармите, блокира и вратите. На място пристигат екипи на полицията и банкови служители. След като разбират за случващото се, опитват да разблокират защитната система и съответно обирджията в банката да бъде задържан.
Спецовете не успяват да се справят и се налага да се премине към супер сложна “спасителна операция”. Извикани са аварийни екипи и пожарникари, които да съдействат. Със специализирана техника започва пробиване на дупка в една от дебелите стени на трезора. Акцията продължава от обяд до 21 часа в събота, докато българинът търпеливо чакал да бъде изваден и закопчан, но поне да получи вода и храна.
Малко по-късно се разбира, че пишман апашът е 30-годишен нашенец. Планът му бил да дочака понеделник и тогава да пробва да се измъкне от банката, като се смеси с посетителите. Плячката щяла да бъде изнесена по-късно. Както е редът, отначало самоличността на нашенеца не е обявена. Това не се случва и при последвалото разследване, макар че органите на реда обявяват, че българинът е заподозрян като отговорен за банкови обири и в съседни държави. А по това време особено у нас те са почти ежедневие.
На няколко пъти са атакувани касетки в трезори, като част от ударите остават неразкрити. Само две седмици преди спасителната операция в Атина банков трезор в Гоце Делчев осъмва разбит през уикенда. Откраднати са около 166 000 евро и 90 000 лв. Извършителите влизат през съседно помещение, което не е било собственост на банката. Напъхали се през отвор в тухлената стена. Те използват специални средства за заглушаване на сигнално-охранителната техника. Разбити са били осем от общо 132 касети, съхранявани в помещението.
Несръчен апаш разпилява парите
Малко преди опита за обир в Атина е направен опит за кражба от трезор в Карлово.
Макар по мащаби и почин да не прилича на този в гръцката столица, му съперничи по куриозност. В банков клон влиза апаш, който чупи витрината. Грабва пластмасова урна за дарения, в която имало 200 лева, и тръгва да излиза. На входа обаче се спъва, изпуска кутията и парите се разпиляват.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.