4-те проби за алкохол и дрога на В. Костов не са изследвани
Готов ли е резултатът от алкохолната проба на бизнесмена Васил Костов от Петрич, изпратил в кома в “Пирогов” 64-годишния моторист от село Беласица Георги Мътнешлиев, има ли вероятност да бъдат подменени, питат читатели на редакционния телефон на “Струма” и искат проверка. Ето какво установи репортер на вестника:
Резултатите от алкохолната проба на Васил Костов още не са готови, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Благоевград. Вчера се навърши една седмица от катастрофата на пътя Първомай-Петрич, в която Костов набучи с несъобразена скорост на предницата на новия си джип “Ауди Q7” мотопеда “Симсон” на Георги Мътнешлиев, при което мотористът излетя в крайпътната канавка и получи опасни за живота увреждания. Мътнешлиев бе транспортиран на 16 март в “Пирогов” в кома и с прекъснати бъбречни канали. Той е преместен в друга столична клиника, състоянието му остава критично, съобщиха вчера негови близки.
От Костов са взети 4 вида проби за алкохол, уточниха от полицията. Обикновено кръвта за изследване за наличие на алкохол се изпраща в лабораторията към Областната дирекция на МВР в Благоевград, но там апаратурата е повредена.
Наличието на алкохол в кръвта на водача на МПС се установява по Наредба -30 от 27 юни 2001 година “за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на МПС”, издадена от Министерството на здравеопазването, Министерството на вътрешните работи и Министерството на правосъдието. Съгласно член 15 от наредбата изследванията на кръвта за алкохол за София-град и областите София, Кюстендил, Перник и Благоевград се извършват във Военномедицинска академия, където се изследва и кръвта на Костов. Това според полицията е причината за забавянето на резултатите от четирите вида проби на Костов.
При инциденти като този с Костов и Мътнешлиев задължително се взимат алкохолни проби. За изследване на употребата на алкохол от водача се взима 10 милилитра кръв, а за установяване на упойващи вещества - 40 милилитра. Пробите от кръвта се поставят в шишенца, измити с вода и сапун, изплакнати и изсушени, като се напълват догоре, без да остава въздух, предписва член 13 от Наредба 30. Предварително в шишенцата се поставя по 0,5 грама суха субстанция натриев флуорид за всеки 10 кубически сантиметра обем и шишенцата се затварят с гумени запушалки, които се облепват с лейкопласт и се парафинират. На етикета на шишенцата за кръв четливо се написват трите имена на изследвания водач, датата и часа на вземането на пробата. Пробите се изпращат за медицинско изследване не по-късно от 72 часа след вземането им в запечатани хладилни чанти. От момента на вземането им до изпращането им в лабораторията се съхраняват при температура 4 градуса по Целзий. След извършване на изследването кръвта се съхранява до 3 месеца при температура 4 градуса. В тридневен срок след изготвяне на кръвната проба резултатите от изследването се изпращат в съответното поделение на МВР - в дадения случай в полицейското управление в Петрич. Полицията може да поиска повторно изследване в 3-дневен срок от получаване на резултатите, а водачът може да поиска за своя сметка повторно изследване в 7-дневен срок от връчване на съответното наказателно постановление.
Ако шишенцето с кръвната проба бъде оставено отворено за известно време, алкохолът може да се изпари и резултатите да не покажат наличието му в изследваната кръв. Другият момент, в който може да стане подмяна на резултатите, е самата лаборатория, ако лаборантът реши да не впише обективните резултати, а вместо това да запише в документите, че липсва алкохол в кръвта. Този, който бъде уличен в манипулации на кръвни проби, подлежи на отговорност по Наказателния кодекс.
А ти УБИЕЦО, лишен от всичко човешко дано получих заслуженото, защото Бог забавя, но не забравя.
Късмет и сила за Гошо и неговото семейство.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.