1 000 000 лв. поиска главният свидетел на делото “Братя Галеви” Пл. Миланов, общо 9 пострадали настояха за финансово възмездие от 1 884 750 лв.
Адвокат Сашо Райнов и обвиняемите Красимир Оков, Владимир Ангелов и Апостол Чакалов под полицейска охрана
Председателят М. Начев отхвърли опитите на защитата да отложи процеса и го върне за доразследване, на подсъдимата скамейка бяха изправени Пл. Галев, А. Христов-Геле, К. Оков, Г. Градевски-Конън, В. Ангелов-Стъклето, Г. Блатски и А. Чакалов
При засилено полицейско присъствие и огромен интерес от страна на медиите в Кюстендилски окръжен съд вчера започна делото срещу братя Галеви и техните приближени. Пламен Галев и Ангел Христов пристигнаха в съда 10 минути преди 13 часа.
Новият защитника на двамата обвиняеми - адвокат Емил Велинов, отправи искане за нов съдебен състав и съдебни заседатели.
Той поиска още да не бъде даван ход на делото, аргументирайки се, че в обвинителния акт няма формулирано обвинението за всеки един от седмината обвиняеми, и поиска връщането му в прокуратурата за доразследване.
Председателят на Кюстендилския окръжен съд Мирослав Начев остави без уважение искането на защитата. М. Начев обясни, че не са налице процесуални пропуски в обвинителния акт. Той бе категоричен, че не се налага и отвод на съдебния състав.
От общо 10 предявени граждански иска съдия Начев допусна 9. Най-високият граждански иск за неимуществени вреди е на сочения за основен свидетел Пламен Миланов на стойност 1 млн. лв. Неговият граждански иск за причинени имуществени вреди е за 200 000 лв.
Съдът конституира като граждански ищец и частен обвинител журналиста Лидия Павлова и нейния син Иван Павлов.
Кюстендилският съд допусна до съвместно разглеждане гражданския иск на Лидия Павлова, която търси 150 хил. лв. за неимуществени вреди, причинени й от Пламен Галев, Красимир Оков, Георги Градевски и Владимир Ангелов. От същите подсъдими 150 хил. лв. иска и Иван Павлов, а Руси Начев - 15 хил. лв. от Георги Градевски. Стоян Терзийски - 10 хил. от Георги Блатски . Терзийски внесе иск от 14 750 лв. за имуществени вреди от Пламен Галев, Ангел Христов, Апостол Чакалов и Георги Блатски и още един иск за 120 хил. лв., причинени от същите четирима подсъдими. Съдът не допусна иск на Терзийски за 3000 лв., които са похарчени за медицинско лечение. Иск за 20 имуществени и 50 хил. лв. неимуществени вреди отправи Ивайло Иванов срещу Апостол Чакалов.180 хил. лв. за неимуществени вреди иска Антон Якимов срещу Пламен Галев, Красимир Оков, Георги Градевски и Владимир Ангелов. Общата стойност на допуснатите искове е 1 884 750 лв. По 6 иска трябва да отговаря Пламен Галев, по 3 - Ангел Христов, Георги Блатски, Красимир Оков, Георги Градевски. 4 са исковете, според които пари се търсят от Апостол Чакалов и Владимир Ангелов Съдът прочете обвинителния акт и разясни правата на подсъдимите и се оттегли на 10-минутна почивка.
Адвокатите на трима от задържаните по делото "Братя Галеви" за участие в престъпна група поискаха промяна на мярката "задържане под стража" в по-лека. Беше поискано на задържаните под стража Красимир Оков, Владимир Ангелов и Апостол Чакалов да бъде наложена парична гаранция или подписка. Адвокатът на Апостол Чакалов посочи, че клиентът му се нуждае от оперативна намеса, премахване на жлъчка.
Съдия Мирослав Начев даде ход на делото по същество и започна снемането на самоличността на обвиняеми и свидетели.
Съдът пристъпи към четене на обвинителния акт и първото име на пребит таксиметров шофьор, което изплува, беше на Ивайло Иванов, бивш служител на МВР, на когото Апостол Чакалов и част от биячите му изкъртили два предни зъба с ритници, юмруци и железни лостове, затова че си позволил да качи, без да плаща дължима сума за охрана на Чакалов, клиент от автогарата. Пребитият е смазан и доведен до пълно безсъзнание, събудил се часове след инцидента окървавен, около него стоели колегите, които му обяснили, че не са посмели да се обадят в Бърза помощ и полицията, тъй като също са били заплашени с побой. Ивайло Иванов подробно разказа как Чакалов провел разговор с Пламен Галев. Потърпевшият бил заставен да говори с Пламен Галев по джиесема на Чакалов и чул: Ще те пребия, ще те смачкам.
След този инцидент таксиметрови шофьори организирали публичен протест. На него бил лично и Пламен Миланов. В часа на протеста в центъра на Дупница Миланов приел повикване по телефона от Пламен Галев, който му заявил: Кръв ще пикаеш, ще те смачкам, ще те срина. След което го поканил на среща в заведение “Империал” и му определил пиацата, на която да работи, и цената, която да плаща за един автомобил. Първоначално по 17 лева за всеки от 80-те автомобила, но скоро таксата се закръглила на 1500 лева на месец. Това е така наречената такса “Спокойствие”, квалифицирал действията си Пламен Галев. Последвала покана за съдружие - 50 процента от фирмите “Сити транс” и “Саня” да бъдат прехвърлени на името на Владимир Ангелов, известен с прякора Стъклето. За един определен период от време Пламен Миланов им броил 111 997 лева. Освен от Пламен Миланов всеки месец Ангелов получавал рекета в плик между 2 и 7 хиляди лева и чрез диспечерките Теодора Димитрова и Галина Начева. На 20.1.2009 година ДАНС и прокуратурата слагат край на рекета, тъй като Пламен Миланов решил да спре да плаща и ги сигнализирал, при което Владимир Ангелов е бил задържан в офиса на Пламен Миланов с белязани 3700 лева.
Третият потърпевш - Антон Якимов, таксиметров шофьор, който се изселил след жесток побой от Дупница, разказа как през 1998 година е решил да започне бизнес с такси, но всяка една от таксиметровите фирми и пиаци го отхвърлили с мотива: Нямаш препоръка от Пламен Галев.
А нямаше ли един бивш т.нар. МВР министър Румен Петков - пикльо- Шадравананов , който вечеряше с тях ?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.