Ексректорът проф. К. Чимев рецитира стихове
![](/images/eye.gif)
Пред основателите и първия випуск на някогашния Трудово-политехнически факултет
Основатели на някогашния Трудово-политехнически факултет /ТПФ/ на ЮЗУ, прераснал по-късно в Инженерно-педагогически “Н. Рилски”, и леко посребрели “младежи” и “девойки” от първия випуск, приети през 1984 г., се събраха преди дни на първа обща среща. Без да се чака като повод кръгла дата, 9 години след закриването на факултета и 22 г. от завършването на първите приети студенти, причина за сбирката стана филм, сниман някога за 10-годишнината на факултета и наскоро открит сред документи от първия декан на ТПФ проф. Николай Божков.
От около 80 преподаватели и служители, основали факултета, около 60 дойдоха на партито. На първа линия бе проф. Кирил Чимев, по онова време ректор на вуза, който, макар и на 77 години, демонстрира младежки дух. Проф. Чимев поведе първото и единствено хоро и накара бившите си студенти да зяпнат, като ги подсещаше кой кой е, докато някои се разпознаваха, и като отявлен русофил декламира на руски цяла поема.
Честта да вдигнат първата наздравица, естествено, бе на основателите проф. Божков и проф. Чимев. Масата им красяха първата деканска секретарка Елена Ставрова, сега преподавател в Стопанския факултет, и първият инспектор в “Учебен отдел” на факултета Аделина Стефанова, която в момента следи студентското състояние на младежите в най-новия факултет на ЮЗУ - “Обществено здраве и спорт”.
ТПФ даде преди години началото на Природо-математическия факултет, тъй като в него за първи път се разкриха катедрите по математика и по химия, припомниха си присъстващите на сбирката. С много настроение за лекциите на проф. Чимев, който обяснявайки задачите, изписвал цялата дъска, а студентите му едва смогвали да препишат, преди да изтрие, си спомниха първите випускници на ТПФ. Сред тях са шефът на дърводелската работилница на университета в момента Янко Стоицов, бизнесменът Лъчезар Зайков, областният секретар на СДС, бизнесменът Боян Николов, Христо Мавродиев, Евгени Матрачки, който също има частен бизнес, Христо Илков-Кмета, който впоследствие завърши “Право”, ексфутболистът в ПФК “Пирин” Емил Янков-Кемпеса, Димитър Домозетски, собственик на частна фирма, и др.
Макар да нямаше танци, сладките приказки, прекъсвани начесто от смях и наздравици, бяха причина неусетно да минат часове и бившите състуденти се разделиха в малките часова на нощта с обещания да повторят сбирката.
Колкото до Чимката, откакто Чората не му "снася", май съвсем е закъсал, че не може да си смени даже омазнялото и прокъсано сетренце. А колкото до руския му, той е колкото моя китайски. Но явно яко го е нагазила склерозата!
А явно са по-интересни са били "херои" като Кмета и останалите мошеници, както и разни тъпи секретарки, а преподавателите май не са ги забелязали.
Евала, "хайлайф"!!!
Плака пред мен Ангелина, Божков, от Карлово. Тя не си поплюваше - та и клетви отнесе. тогава живеехме в общежитието - "Първо" май се казваше. Повече от два месеца се разправя в София, да й признаят учителска правоспособност в техникум. Нямаше как да стане за инженерна специалност, та имаше часове основно в Карлово по трудово обучение. Не съм я виждал вече - дано да е добре. Не е трябвало да се пише за тази куха среща. Очевидно иде реч за нещо като форма на кретенизъм - пир по време на чума: защото е закрит е първият в страна факултет менте.
че е завършил такова НЕЩО като НИЩО, ама НИЩО !!!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.