12 хиляди се веселиха, играха футбол, волейбол, табла, шах и карти на втория събор на българите

14 юни 2012 00:01   3 коментара   9149 прочита
Десислава Трендафилова

Перничанката Десислава Трендафилова отвя конкуренцията в турнира по табла в Чикаго, кюстендилецът, шампион на Илинойс по самбо, Кирил Сираков спечели народните борби

Над 12 хиляди души се събраха да празнуват и да се забавляват на втория български събор в Чикаго според данните на охраната в парка Бъси Удс. Паркингите бяха пълни и бусчета придвижваха хората от допълнителните места за паркиране до парка. Вторият BG събор, който се организира и финансира от собствениците на "Америфрейт системс” - братята Павел и Румен Вълневи, се превърна в най-голямото българско събитие в САЩ.

То започна в събота с програма на децата от българските училища, последвана от рок група "Hyper Jam”, танцов ансамбъл "Хоро”, попфолк певицата Рени и завърши с шоуто на актьорите на Слави и песните на Борис Солтарийски. В неделя мястото на ДесиСлава, която не успя да получи американска виза, заеха Рени, Соня Немска и втора порция скечове и песни от актьорите на Слави.

Освен със забавни моменти и време със семейството и приятелите BG съборът в Чикаго се превърна и в мащабен спортен празник с турнири по футбол, волейбол, табла, шах и карти.

В първия ден футболните отбори бяха разделени на три групи: отворена, над 30 и над 40 години. Победител в първата дивизия стана отборът "Пирин”, който победи на финала "Миньор 1" с 6:2. Трето място спечели BSCC след победа над "Миньор 2" с 3:0. В дивизията над 30 години в изключително оспорвана среща на финала България победи с 1:0 Румъния. Трето място спечелиха винкелите, побеждавайки "Хъшовете” от Детройт след изпълнение на дузпи. При най-старите точно в деня, когато се навършват 136 години от гибелта на поета революционер Христо Ботев, едноименният отбор победи на финала чуковете с 2:1. Трети станаха американците от "Де Паул”.

Във втория ден от събора беше не по-малко вълнуващо на волейболното игрище, където "ПроБГ” отново стана шампион, след като победи на финала "Аматьорите” с 25:15;25;14. В спор за бронза "Берое” победи с 2:1 гейма "Марек” с 25:19; 22:25; 15:13. По същото време, докато се играеха мачовете от турнира по волейбол, за първа година бяха организирани народни борби на тепих в две категории - до и над 80 килограма. Борците събраха доста публика с атрактивните си хвърляния. Победител до 80 кг стана шампионът на Илинойс по самбо Кирил Сираков. В по-тежката категория над 80 кг първенец е петричанинът Кирил Кличуров. В суперфинала между двамата шампиони надви по-тежкият борец и стана абсолютен шампион на турнира.

При шаха на върха са двама македонци - Виктор Поповски от Щип и Давчо Атанасов от Струмица. При таблата перничанката Десислава Трендафилова отвя конкуренцията. А при белота двойката Стефан Петров и Вили Колев победи на финала Александър Яновски и Евгени Цветков.

Всички призьори в отделните спортове получиха много купи, медали и статуетки за честна игра. Лично Гацо Бацов връчи наградите във футболния турнир, а някои от победителите бяха стимулирани и с парични премии от генералния спонсор на събора "Америфрейт системс”.

Още за: празник   събор   Чикаго   Още от: Хайлайф