Земеделците и тютюнопроизводителите с данъци като на едноличните търговци
Корнелия Нинова: Това е неприложимо
Доходите от стопанска дейност на земеделските производители и тютюнопроизводители ще се облагат като тези на едноличните търговци - на основата на финансов резултат, реши парламентът, като прие окончателно промените в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Създава се възможност земеделските производители и тютюнопроизводители да приспадат от доходите си реално извършените разходи. На практика с новите разпоредби те ще плащат данък върху доходите след приспадане на извършените разходи, които обаче трябва да са доказани с разписка.
Досега 60 на сто от оборота се смяташе за разход, а за данъчна основа се приемаше 40 на сто от оборота на земеделските производители, които не са регистрирани като търговски дружества. Производителите ще имат право да избират дали да водят свое счетоводство и да им приспадат разходите, или да плащат данък върху 40% от оборота. От 1 януари 2010 г. действа режим, според който земеделците се облагат с 40% , а остатъкът им се признава за разход. Сега до 31 май т.г. те трябва да решат как да се облагат - по новия или по стария начин и това се отнася за 5 данъчни години.
От левицата предложиха доходите на земеделските производители да се облагат с 10%. То обаче бе отхвърлено.
Промените предизвикаха спор между управляващи и опозиция. Според председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова те дават равнопоставеност между земеделските производители. Те ще имат възможност да докажат разходите си и като ги пресметнат спрямо приходите, ще платят справедлив данък за печалбата си. Не бива да се плашат хората, че ще им се налага да водят счетоводна дейност, става дума за най-елементарна книга за направените приходи и разходи, заяви тя.
Корнелия Нинова обаче каза, че идеята на управляващите е напълно неприложима. Няма как Ахмед от Скрабатно, помолил съседа си да му да изоре нивата, да изчисли какъв разход му е струвала комшийската услуга, няма как да получи и фактура, която да приложи.
Този закон ако вземе и бъде скъсан, ще бъде най-добре. Нито може да докажете реалните разходи, нито реалните приходи. Това е фикция, опонира и Янаки Стоилов от “Коалиция за България”.
Тази идея е мъртвородена и не е полезна. Това, че някой селянин сам си е свършил работата, не означава , че е спестил разходи. Този труд трябва да се оцени, а няма критерии за остойностовяне на труда, изтъкна Алиосман Имамов от ДПС.
Менда Стоянова на свой ред обвини опозицията, че смята хората за прости - че не могат да си направят сметката и да водят книгата за приходи и разходи. Старият режим е лош, новият ще помогне на земеделието да излезе от кризата, подкрепи я депутатката от ГЕРБ Десислава Танева.
Левицата и ГЕРБ спориха още дали европейските субсидии за земеделските производители са помощ или доход. Според опозицията евросредствата за земеделските производители са помощ и не следва да се облагат с данък. Според управляващата партия обаче евросубсидиите са приход и затова трябва да се дължи данък за получените от ЕС пари.
От БСП изтъкнаха, че облагайки субсидиите с данък, държавата ще прибере част от европейската субсидиия в държавния бюджет.
Аз съм едноличен търговец от "дребна величина". От къде на къде аз ще плащам данък печалба, ще водя счетоводство, а селянинът Корнелин Нинов от не знам си къде ще касира само печалба. Ами от" тутуна" двама производители от 4 декара си изкарват по 600 лв. месечно, като се раздели печалбата през годината. Работата е горе-долу общо 4-5 месеца. През останалота време -чушки, домати, картофи, зеле. Просто не е справедливо.
А да го турим на машината да шие 12 часа за същата печалба, а Асане
КОГА ЩЕ ОСЪДИШ МАСЛАРОВА ЗА ГОЛЕМИТЕ КРАЖБИ ИЛИ ЗА КРАЖБА НА КОКОШКА НЯМА ПРОШКА.
БРАТЯ БЪЛГАРИ НЕ ДАВАЙТЕ ПОВЕЧЕ ДА НИ ОГРАБВАТ, ИДВАТ ИЗБОРИ ВРЕМЕ Е ДА СИ СТОИМ ПО КЪЩИТЕ, ПЪК ДА ВИДИМ КАКВО ЩЕ ПРАВЯТ ТЕ.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.