Здравното министерство спира лекарствения туризъм с внос на 35 жизненоважни медикаменти
35 вида лекарства, които не се внасят в страната през последните години, отново ще бъдат достъпни за пациентите. Тези медикаменти се използват при лечението на онкологични, хематологични, сърдечносъдови заболявания, както и при епилепсия, отравяне и др. Причината производителите на тези лекарства да спрат вноса им е липсата на търговски интерес, заради малкото пациенти, нуждаещи се от тези медикаменти. След около два месеца лекарствата отново ще бъдат достъпни, след като Министерството на здравеопазването е потърсило помощ от дистрибуторски фирми, които да се ангажират с вноса на медикаментите.
От Министерството на здравеопазването обещават с помощта на дистрибутори да прекратят така наречения лекарствен туризъм, при който български пациенти пътуват до други страни, за да осигурят лечението си. Към този момент с тази задача се е заела дистрибуторската компания "Софарма трейдинг”, обясни министърът на здравеопазването доктор Стефан Константинов. "Аз приемам партньорството. Тук е "Софарма”, ако беше друг дистрибутор, и той е добре дошъл. Поощрявам всякакви такива инициативи. Министерството на здравеопазването ще инициира законодателни промени, които ще гарантират това, че лекарство, което е регистрирано на българския пазар, няма да може да изчезне за един месец, а ще трябва да има значително във времето предизвестие, което ще гарантира устойчивостта на неговите доставки”, заяви здравният министър.
Всеки производител, който реши да преустанови продажбите на лекарство в страната, ще трябва да уведоми писмено Министерството на здравеопазването поне 2 години предварително. Също така производителят ще трябва да осигури достатъчно количества за задоволяване на нуждите на страната през този период.
Министърът на здравеопазването отново коментира въвеждането на диагностично-свързани групи, които трябва да заменят клиничните пътеки. Според него тази система ще допринесе за по-справедливото разпределение на средствата в здравеопазването. Според Константинов представителите на НЗОК трябва много активно да искат системата да се промени.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.