Застрахователите масово “рекетират” жертви на катастрофи
Застрахователите карат пострадалите лица при пътно-транспортни произшествия да подписват споразумения, което по Кодекса за застраховане не е необходимо да се прави, за да се получи обезщетението.
Това каза в интервю за агенция Фокус адвокат Георги Вълков - председател на Асоциацията за защита на застраховани и пострадали при пътнотранспортни произшествия.
Основните проблеми, с които се сблъскваме ежедневно, са ниските обезщетения и принудата от страна на застрахователя да се подписва споразумение, обобщи той.
По думите му застрахователните компании по доброволен ред изплащат много ниски обезщетения - на нивата от 2004 г. и 2005 г.
"Другият проблем е, че като се подпише споразумение, на пострадалото лице му се отнема възможността след това да претендира по-високо обезщетение по съдебен ред. Ако образува дело, за да може да получи по-голяма сума, застрахователят показва това споразумение и в 90% от случаите съдът приема, че е постигната извънсъдебна спогодба, и постановява решение, с което отхвърля иска. На практика пострадалият не може да получи по-високо обезщетение от това, за което е подписал споразумението", каза Вълков.
По думите му в случаите, когато пострадалото лице откаже да подпише споразумение, някои застрахователни компании или намаляват първоначално предложеното обезщетение, или отказват изобщо да изплатят такова.
"Това се получава, защото определеният размер се съобщава по телефона или в среща на четири очи. В Кодекса за застраховане няма изричен текст, който да ги задължава това предложение да е в писмен вид и някои застрахователни компании се възползват от този пропуск, за да бъдат принуждавани хората да подписват споразумения", обясни Вълков.
"Това е доста сериозен проблем, за който ние от дълги години се борим да бъде преодолян. Хубавото е, че Комисията за финансов надзор в момента си върши работата и санкционира такива застрахователни компании, които принуждават хората да подписват споразумения", добави Вълков.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.