Засилени проверки в зимните курорти. Защо?

11 декември 2024 07:07   1337 прочита


 

От месец декември 2024 г. дирекцията "Инспекция по труда“ – Смолян извършва засилени проверки на хотели, ресторанти и питейни заведения в зимните курорти Пампорово и Чепеларе. Това съобщи инж. Емилия Даракчиева – директор на Инспекцията. "Хотелиерството и ресторантьорството са сред секторите, които са високорискови по отношение използването на недеклариран труд. Основни акценти на тези проверки са спазване на законовите изисквания по възникване и осъществяване на трудовите правоотношения и по осигуряване на минималните изисквания за здраве и безопасност при работа“, поясни инж. Даракчиева.

Тя уточни, че писменият трудов договор с ясно посочени условия на труд и заплащане в него защитава в най-пълна степен правата на работещите. Писмено договорената заплата е от значение за осигурителния доход, върху който се изчисляват обезщетенията в случай на временна неработоспособност, майчинство, безработица, а в дългосрочен план и пенсията.

 

Инж. Даракчиева подчерта, че работата без трудов договор не е маловажно нарушение според българското трудово законодателство и при всеки установен случай контролните органи на Инспекцията по труда задължително налагат санкция от 1500 до 15 000 лв. Тези нарушения са и основание за отстраняване на работодателя от участие в процедури за обществени поръчки. Всеки работник или служител може да провери с персонален идентификационен код (ПИК), издаден от Националната агенция за приходите, дали трудовият му договор е регистриран и какъв е реалният доход, върху който го осигурява работодателят.

От Инспекцията по труда обръщат внимание, че до края на годината могат да бъдат използвани останалите дни платен годишен отпуск за 2022 г., след което те ще бъдат погасени по давност според Кодекса на труда, пише Фокус.

Работодателят може да разреши на работниците и служителите да използват всички дни отпуск, които не са погасени по давност, без значение дали са отложени или не за следващата календарна година. В началото на годината работодателят има задължение да информира работниците за полагаемите му дни отпуск, включително и тези, останали от предходната година. Той трябва също да създаде организация за тяхното използване.

Платеният годишен отпуск се ползва от работника или служителя с писмено разрешение от работодателя. До края на календарната година, в рамките на която той се полага, всеки работник е длъжен да използва платения си годишен отпуск. При постъпване на работа за първи път отпускът може да се ползва след придобиване на най-малко 4 месеца трудов стаж, каза още директорът на Инспекция по труда - Смолян.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар