Защо вкусът на купешкото кисело мляко не е като този на домашното?
М. Макавеева
С въвеждането на новия стандарт за киселото мляко всички очакваме да ядем по-качествено мляко. Защо обаче, дори когато е направено по всички правила, млякото от магазина не е като домашното на вкус? Според Български държавен стандарт киселото мляко се прави само от жива закваска и сурово мляко. Същите изходни суровини, както за подквасването на мляко в домашни условия.
Всеки, който е опитал домашно кисело мляко, неминуемо стига до въпроса защо вкусът на купешкото не е като на домашното. След като имат един и същи състав - закваска и сурово мляко, не е ли логично домашното и купешкото да имат и един и същи вкус"
Технологиите въобще за киселите млека и млечните продукти, изискванията за хомогенизация, хигиена, безопасност са да минават през хомогенизатор, пастьоризация. За да защитим пък безопасността на продукта и вкуса, не може да е като на бабата, която с лъжицата го е разбъркала, сложила е пет лъжици от хикс кисело мляко и има, естествено, разлика, защото няма никакво нормиране нито на протеин, нито на масленост, обяснява д-р Мая Макавеева.
За да направи мляко с 3,65 масленост или с 2%, фирмата е принудена да обезмасли суровината, за да може да произведе продукт с постоянен състав. Това е процесът на хомогенизация. Той липсва при домашното мляко и затова неговата мазнина излиза отгоре като пелена.
Новият Български държавен стандарт за млякото направи така, че промишленото и домашното мляко да се произвеждат от една и съща суровина - мляко и закваска. Въпреки еднаквия състав домашното и купешкото мляко очевидно ще са с различен вкус, но и с различна безопасност.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.